Ocena użytkowników:

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR – bazowe informacje

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR

 • Używana w laptopach: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role spełniane przez poszczególny element. Patrząc na niego dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne położenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – opisano już sporo działających i trwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od toku takiego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej przedstawiane materiały są realizowane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym kiedy wszelkie sposoby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Jednakże nie można wyprzeć się, iż są naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się usterki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna bądź kwota jej naprawy sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania jest w głównej mierze cena (chociaż nie zawsze). Niemniej jednak powinno się mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama awaria może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 2.0 ASUS K72DR-X72DR

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj