Ocena użytkowników:

Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC – niezbędne informacje

Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC

Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC

 • Dla notebooków: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na indywidualne role realizowane przez poszczególny element. Za jego pośrednictwem dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC

Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC – naprawa

Naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, czyli, iż w wypadku samorzutnej, powtarzalnej (zwykle usterka fabryczna) usterki – zredagowano już sporo wydajnych i trwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym podczas gdy jakiekolwiek próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Chociaż nie sposób wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bo zdarzają się przypadki, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest rzecz jasna sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia bądź całkowity koszt jej przywrócenia do działania o wiele przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego typu rozwiązania problemu jest głównie cena (jednakże nie w każdym przypadku). Niemniej jednak powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, niemniej jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna K51AB REV 2.1 ASUS K51AE-K51AC

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj