Ocena użytkowników:

Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB – niezbędne informacje

Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB

Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB

 • Przeznaczona do laptopów: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Przy jego pomocy będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB, kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – naprawdę fizyczne położenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB

Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB – naprawa

Naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, czyli, iż w razie samorzutnej, często powtarzającej się (na ogół przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już dużo wydajnych i trwałych procedur usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB – przykłady napraw

Wszelkie u dołu pokazywane filmy są realizowane w w naszym serwisie i przedstawiamy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to częstokroć zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Aczkolwiek nie sposób wyprzeć się, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne dlatego że bywają awarie, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania bądź całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w sporej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż atutem takiego rozwiązania jest głównie cena (jednak nie w każdym przypadku). Jednakże trzeba uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, niemniej jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna K40AB REV 2.1 Asus K40AB

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj