Ocena użytkowników:

Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K – niezbędne informacje

Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K

Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K

 • Stosowana w komputerach przenośnych: ASUS
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych i wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K

Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K – naprawa

Naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, często występującej (przeważnie usterka fabryczna) usterki – stworzono już sporo efektywnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od toku takiego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym za moment) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Aczkolwiek nie można zanegować, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się awarie, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo jest nie do wskrzeszenia lub kwota jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w sporej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednak nie w każdym przypadku). Aczkolwiek trzeba rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama wada może dać o sobie znać w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna G2K REV 2.1 60-NPAMB1000-D05 ASUS G2K

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj