Ocena użytkowników:

Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z – niezbędne informacje

Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z

Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z

 • Stosowana w komputerach przenośnych: ASUS
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role realizowane przez dany moduł. Patrząc na niego z łatwością dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – naprawdę fizyczne rozlokowanie danych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z

Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, często powtarzającej się (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już sporo efektywnych i trwałych sposobów usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z – przykłady napraw

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są realizowane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym kiedy jakiekolwiek sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Chociaż nie można wyprzeć się, iż występują naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że bywają usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo jest nienaprawialna tudzież wartość jej naprawy przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego typu rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednakże nie zawsze). Aczkolwiek trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama wada może dać o sobie znać toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, komputer spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna F5Z MAIN BOARD REV 2.0 Asus F5Z-X50Z

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj