Ocena użytkowników:

Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T – niezbędne informacje

Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T

Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T

 • Stosowana w notebookach: ASUS
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany element. Patrząc na niego łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne położenie danych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T

Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (na ogół usterka fabryczna) usterki – wypracowano już dużo działających i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego gdzie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu przedstawiane filmy są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelakie sposoby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Choć nie można wyprzeć się, iż zdarzają się przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne jako że bywają awarie, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest rzecz jasna sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania tudzież wartość jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Lecz w licznej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania jest szczególnie cena (jednak nie zawsze). Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna F3T REV 2.1 ASUS F3T

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj