Ocena użytkowników:

Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5 – podstawowe informacje

Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5

Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5

 • Dla notebooków: ASUS
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie segmentację na indywidualne role spełniane przez dany moduł. Patrząc na niego dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne położenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5

Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5 – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty.

Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5 – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (zwykle niedoskonałość fabryczna) usterki – zredagowano już dużo działających i trwałych procedur naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu przedstawiane nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym kiedy wszelkie próby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Chociaż nie można zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają przypadki, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania tudzież wartość jej przywrócenia do działania przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w licznej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednakże nie w każdym przypadku). Aczkolwiek trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, komputer spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna F3SV M.B. REV 2.3 ASUS F3-F5

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj