Ocena użytkowników:

Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM – niezbędne informacje

Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM

Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM

 • Stosowana w komputerach przenośnych: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Dzięki niemu łatwiej zrozumiemy które części odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – faktycznie fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM

Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, często występującej (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo efektywnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM – przykłady napraw

Wszelkie u dołu pokazywane materiały są nagrywane w w naszym serwisie i przedstawiamy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelkie próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nieraz kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Aczkolwiek nie sposób wyprzeć się, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne jako że bywają przypadki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest naturalnie przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo jest nie do uratowania tudzież wartość jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w ogromnej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego rozwiązania problemu jest w szczególności cena (jednakże nie zawsze). Jednakże trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna F3JM MAIN BOARD REV 2.1 08G23FM0021I ASUS F3JM

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj