Ocena użytkowników:

Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B – podstawowe informacje

Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B

Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B

 • Stosowana w notebookach: ASUS
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie segmentację na indywidualne role realizowane przez poszczególny moduł. Za jego pośrednictwem dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a także wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – tak naprawdę fizyczne położenie konkretnych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B

Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B – naprawa

Naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, powtarzalnej (zazwyczaj przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już sporo działających i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od toku takiego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B – przykłady napraw

Wszelkie u dołu przedstawiane nagrania są realizowane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelakie sposoby usunięcia problemu zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Aczkolwiek nie sposób zanegować, iż występują naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne jako że zdarzają się usterki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest naturalnie przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nie do wskrzeszenia tudzież koszt jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Lecz w licznej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego rozwiązania jest szczególnie cena (jednakże nie w każdym przypadku). Niemniej jednak powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna 60-OA3LMB9000-B04 69NA3LM15b03 ASUS EEE PC 1225B

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj