Ocena użytkowników:

Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT – bazowe informacje

Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT

Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT

 • Używana w laptopach: ASUS
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie segmentację na indywidualne role spełniane przez dany element. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT

Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, często występującej (na ogół usterka fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo wydajnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde osobne zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od toku tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu przedstawiane materiały są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Jednakże nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają przypadki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia tudzież wysokość kosztów jej naprawy o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania problemu jest głównie cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Niemniej jednak trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna 60-NZCMB1600-A02 UL80JT REV 2.0 ASUS UL80J-UL80JT

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj