Ocena użytkowników:

Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP – bazowe informacje

Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP

Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP

 • Stosowana w notebookach: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie segmentację na pojedyncze role realizowane przez dany moduł. Patrząc na niego dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a także wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP

Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, często występującej (zazwyczaj przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo działających i trwałych sposobów naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tego typu usterek w ogóle nie zależy od marki płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde osobne zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu przedstawiane materiały są realizowane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za moment) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelakie próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Chociaż nie sposób zanegować, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bo bywają usterki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest rzecz jasna sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia tudzież wartość jej przywrócenia do działania o wiele przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania jest w szczególności cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Mimo to powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – ta sama wada może dać o sobie znać wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, komputer spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna 60-NWKMB1000-B02 REV 2.0 ASUS N60DP

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj