Ocena użytkowników:

Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V – podstawowe informacje

Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V

Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V

 • Stosowana w laptopach: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny element. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, kontrolę dysków twardych jak i również wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – naprawdę fizyczne rozlokowanie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V

Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zazwyczaj przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już sporo efektywnych i długotrwałych procedur usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego gdzie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość albo z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu przedstawiane materiały są realizowane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym za moment) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Niemniej nie można wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się usterki, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest rzecz jasna sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna lub całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednakże nie w każdym przypadku). Mimo to powinno się rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju wada może może się powtórzyć ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, komputer spadał albo płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna 08G2005MA20Q ASUS M51VR M51VA M51V

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj