Ocena użytkowników:

Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735 – niezbędne informacje

Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735

Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735

 • Używana w laptopach: Acer
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role realizowane przez poszczególny moduł. Za jego pośrednictwem łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za osbługę portów USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – faktycznie fizyczne położenie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735

Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735 – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735 – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, często powtarzającej się (zazwyczaj niedoskonałość fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo działających i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w którym miejscu dojdzie ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od toku takiego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej przedstawiane filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelkie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej jednak nie sposób wyprzeć się, iż są przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna lub wysokość kosztów jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w sporej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż zaletą takiego rozwiązania problemu jest w szczególności cena (jednakże nie w każdym przypadku). Jednakże trzeba rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał bądź płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna PCF01.001 MBPCF01001 Acer Aspire 7535-7735

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj