Ocena użytkowników:

Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538 – bazowe informacje

Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538

Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538

 • Stosowana w laptopach: Acer
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na indywidualne role spełniane przez dany element. Przy jego użyciu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – faktycznie fizyczne umieszczenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538

Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często występującej (z reguły przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już mnóstwo efektywnych i trwałych sposobów naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek sposoby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Chociaż nie sposób wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bowiem bywają przypadki, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas zakup nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do wskrzeszenia lub koszt jej przywrócenia do działania przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania jest szczególnie cena (aczkolwiek nie zawsze). Aczkolwiek trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – ta sama awaria może ukazać się ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna NAL00 LA-5401P REV 1.0 Acer Aspire 5534-5538

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj