Ocena użytkowników:

Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G – bazowe informacje

Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G

Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Acer
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi segmentację na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Przy jego użyciu z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych jak i również wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – naprawdę fizyczne położenie danych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G

Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty.

Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G – naprawa

Naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już mnóstwo efektywnych i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od typu płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu przedstawiane materiały są realizowane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelkie sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele tańsze. Aczkolwiek nie sposób zanegować, iż są naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne gdyż zdarzają się awarie, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku zakup nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna bądź wartość jej przywrócenia do sprawności przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w sporej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednakże nie w każdym przypadku). Niemniej jednak powinno się mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna MBPHP01002 48.4FN02.011 Acer Aspire 5542G

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj