Ocena użytkowników:

Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300 – bazowe informacje

Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300

Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300

 • Stosowana w laptopach: Acer
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na indywidualne role spełniane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które części odpowiadają np. za osbługę złączy USB, kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – tak naprawdę fizyczne położenie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300

Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300 – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty.

Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300 – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, czyli, iż w razie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już sporo działających i długotrwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od toku takiego incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym kiedy jakiekolwiek sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Aczkolwiek nie można zanegować, iż są przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się usterki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas zakup nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia bądź całkowity koszt jej przywrócenia do działania przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Jednakże w sporej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania problemu jest w szczególności cena (jednakże nie w każdym przypadku). Mimo to trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, komputer spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna MBAEF01002 Acer Aspire 9300

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj