Ocena użytkowników:

Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG – podstawowe informacje

Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG

Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Acer
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role spełniane przez dany element. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które części odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych a także wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – naprawdę fizyczne położenie danych komponentów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG

Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużą naprawialnością, czyli, iż w wypadku samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (przeważnie przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już dużo efektywnych i trwałych sposobów usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tego typu usterek jest niezależny od typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej widoczne materiały są nagrywane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele tańsze. Chociaż nie można zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają usterki, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku zakup nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna tudzież kwota jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania jest w głównej mierze cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Mimo to trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama wada może dać o sobie znać toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, lecz przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna MB.TX30B.001 MB-A02 6050A2341701 Acer TravelMate 8372TG

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj