Ocena użytkowników:

Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G – podstawowe informacje

Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G

Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G

 • Stosowana w notebookach: Acer
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie segmentację na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Patrząc na niego łatwiej zrozumiemy które części odpowiadają np. za kontrolę portów USB, realizowanie kontroli dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G

Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, czyli, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już mnóstwo działających i trwałych sposobów usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne materiały są realizowane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelkie sposoby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Jednakże nie sposób wyprzeć się, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że bywają awarie, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo jest nienaprawialna bądź koszt jej przywrócenia do sprawności przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w licznej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż zaletą tego rodzaju rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednakże nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna MB. PSZ02.001 LA-5891P Acer Aspire 5742G

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj