Ocena użytkowników:

Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G – niezbędne informacje

Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G

Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Acer
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy większość usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo przedstawi rozkład na pojedyncze role realizowane przez poszczególny element. Patrząc na niego będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne położenie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G

Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w razie samorzutnej, często powtarzającej się (przeważnie niedoskonałość fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo wydajnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie dopłynie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu widoczne filmy są nagrywane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za moment) jest krokiem radykalnym podczas gdy jakiekolwiek próby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to częstokroć zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele tańsze. Jednakże nie sposób zanegować, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne gdyż zdarzają się usterki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego nabycie nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo jest nie do uratowania bądź koszt jej naprawy o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego rozwiązania jest w szczególności cena (aczkolwiek nie zawsze). Mimo to trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – ta sama awaria może dać o sobie znać wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna MB. PNX01.001 JV70-CP 48.4GC01.011 Acer Aspire 7740-7740G

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj