Ocena użytkowników:

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G – niezbędne informacje

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G

 • Używana w laptopach: Acer
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany element. Dzięki niemu z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych i wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dużą naprawialnością, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często powtarzającej się (z reguły usterka fabryczna) usterki – stworzono już dużo działających i długotrwałych procedur naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w którym miejscu dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej przedstawiane nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy wszelakie próby naprawy zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej nie można zanegować, iż są przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania lub kwota jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednak nie zawsze). Niemniej jednak trzeba rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna JE70-CP MB 09923-1 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741-7741G

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj