Ocena użytkowników:

Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z – podstawowe informacje

Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z

Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Acer
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role spełniane przez poszczególny moduł. Przy jego pomocy dowiemy się które części odpowiadają np. za osbługę portów USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z

Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty.

Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z – naprawa

Naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, często występującej (zwykle usterka fabryczna) usterki – zredagowano już dużo efektywnych i długotrwałych procedur naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od toku takiego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej widoczne materiały są nagrywane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Aczkolwiek nie można zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bo bywają usterki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest naturalnie przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania tudzież koszt jej naprawy sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w licznej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem takiego typu rozwiązania problemu jest głównie cena (chociaż nie zawsze). Jednakże powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, komputer spadał bądź płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna DA0ZRCMB6C0 REV C Acer Aspire E732-E732Z

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj