Ocena użytkowników:

Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421 – niezbędne informacje

Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421

Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421

 • Przeznaczona do laptopów: Acer
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na pojedyncze role realizowane przez poszczególny element. Patrząc na niego łatwiej zrozumiemy które części odpowiadają np. za osbługę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421

Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421 – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty.

Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421 – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w razie samorzutnej, powtarzalnej (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już dużo efektywnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od marki płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde osobne zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od toku tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej pokazywane filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelkie próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie można wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne jako że zdarzają się awarie, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest naturalnie sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo jest nie do wskrzeszenia bądź wysokość kosztów jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w licznej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą tego rodzaju rozwiązania problemu jest w szczególności cena (chociaż nie zawsze). Mimo to trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, niemniej jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna DA0ZQZMB6C1 REV C Acer Aspire E1-421

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj