Ocena użytkowników:

Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573 – podstawowe informacje

Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573

Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573

 • Używana w laptopach: Acer
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie segmentację na pojedyncze role realizowane przez dany element. Patrząc na niego będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – faktycznie fizyczne położenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573

Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573 – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty.

Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573 – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dużą naprawialnością, czyli, iż w razie samorzutnej, powtarzalnej (w większości wypadków przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już dużo działających i trwałych procedur naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu przedstawiane materiały są realizowane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy wszelkie sposoby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Choć nie można wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ zdarzają się awarie, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest oczywiście przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna bądź koszt jej przywrócenia do sprawności przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Lecz w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednak nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, komputer spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna BAD50-HR MB 10309-1M 48.4NM01.01M Acer TravelMate 8573

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj