Ocena użytkowników:

Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG – niezbędne informacje

Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG

Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG

 • Stosowana w notebookach: Acer
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany moduł. Dzięki niemu dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę złączy USB, realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – naprawdę fizyczne położenie danych modułów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG

Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty.

Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG – naprawa

Naprawa dużej części awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, często powtarzającej się (zazwyczaj usterka fabryczna) usterki – stworzono już dużo wydajnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej widoczne nagrania są realizowane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelakie sposoby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Choć nie można zanegować, iż są przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ zdarzają się usterki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania bądź kwota jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w ogromnej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania jest głównie cena (jednakże nie zawsze). Jednakże trzeba uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – ta sama awaria może dać o sobie znać wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna 48.4CR05.021 Acer Aspire 4810-5810TG

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj