Ocena użytkowników:

Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738 – niezbędne informacje

Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738

Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738

 • Używana w laptopach: Acer
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie segmentację na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Przy jego użyciu z łatwością dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę złączy USB, kontrolę dysków twardych a dodatkowo wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738

Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738 – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zwykle niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo działających i długotrwałych sposobów naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego gdzie dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu pokazywane filmy są nagrywane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelakie próby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Niemniej jednak nie można wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się przypadki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas zakup nowej jest naturalnie rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna tudzież koszt jej naprawy przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w sporej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego rozwiązania problemu jest w szczególności cena (aczkolwiek nie zawsze). Mimo to trzeba uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju wada może może się powtórzyć ponownie toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał bądź płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, lecz przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna 48.4CG07.011 Acer Aspire 5738

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj