Ocena użytkowników:

Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G – niezbędne informacje

Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G

Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G

 • Stosowana w notebookach: Acer
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role spełniane przez dany element. Za jego pośrednictwem z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – tak naprawdę fizyczne położenie danych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G

Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G – naprawa

Naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużą naprawialnością, czyli, iż w wypadku samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zazwyczaj usterka fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo efektywnych i trwałych procedur naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej pokazywane materiały są realizowane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym kiedy jakiekolwiek sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Jednakże nie można zanegować, iż są przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne jako że zdarzają się awarie, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo jest nie do wskrzeszenia tudzież wysokość kosztów jej przywrócenia do działania przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w sporej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania jest w szczególności cena (jednakże nie zawsze). Jednakże trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał bądź płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011 Acer Aspire 7540G

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj