Ocena użytkowników:

Obraz przekłamany, zielonkawy, niebieskawy, czerwonawy

Obraz na ekranie laptopa ma przekłamany kolor. Jest on wyświetlany w odcieniu barwy czerwonej, zielonej lub niebieskiej. Nasz serwis laptopów przedstawi możliwe przyczyny oraz rozwiązania.

laptop czerwony ekran

Czerwony ekran w laptopie. Uszkodzony układ graficzny.

czerwony obraz w laptopie

Czerwonany obraz na ekranie laptopa. Objaw uszkodzonej świetlówki.

zielony ekran laptop

Zielony ekran w laptopie. Objaw uszkodzenia układu graficznego.

Możliwe przyczyny:

 1. Uszkodzony układ graficzny
 2. Zimne luty pod układem graficznym
 3. Uszkodzona taśma matrycy
 4. Uszkodzona matryca
 5. Uszkodzona świetlówka matrycy

Możliwe rozwiązania:

 1. Uszkodzony układ graficzny – wymagana jest wymiana układu graficznego na fabrycznie nowy. Z racji tego, że większość układów graficznych we współczesnych laptopach jest montowana w technologii BGA, wymagane jest posiadanie specjalistycznej stacji do lutowania w technologii BGA. Naprawa możliwa do przeprowadzenia jedynie w serwisie laptopów. Zobacz więcej: Wymiana układu karty graficznej w laptopie.
 2. Zimne luty pod układem graficznym – wymagany jest reballing układu graficznego. Żeby wykonać reballing układu graficznego, należy dysponować specjalistycznym sprzętem do lutowania w technologii BGA. Naprawa możliwa do przeprowadzenia jedynie w serwisie laptopów. Zobacz więcej: Reballing układu graficznego *1.
 3. Uszkodzona taśma sygnałowa matrycy – wymagana jest wymiana taśmy na nową. Usterkę dodatkowo można zweryfikować poprzez poruszanie matrycą, jeśli przy poruszaniu kolory będą się zmieniać bądź wracać do normy, z dużym prawdopodobieństwem taśma jest uszkodzona. Naprawa możliwa do wykonania samodzielnie, wymagana jest podstawowa wiedza na temat napraw urządzeń elektronicznych.
 4. Uszkodzona matryca – wymagana jest wymiana matrycy na nową. Dodatkowo usterkę można zweryfikować ściskając górną część matrycy, jeśli kolory będą się zmieniać bądź powracać do normy, z dużym prawdopodobieństwem została uszkodzona matryca. Naprawa możliwa do wykonania samodzielnie, wymagana jest podstawowa wiedza na temat napraw urządzeń elektronicznych.
 5. Uszkodzona świetlówka matrycy – wymagana jest wymiana świetlówki na nową. Z racji czułości elementu jakim jest matryca laptopa, naprawa możliwa jest jedynie w serwisie laptopów.

Uwagi i zastrzeżenia:

 1. *1:W przypadku reballingu układu graficznego, należy upewnić się, że przyczyną występowania usterki są rzeczywiście zimne luty. Wiele serwisów wydaje błędną diagnozę wykonując reballing układu graficznego, który w rzeczywistości jest uszkodzony i nadaje się jedynie do wymiany. Reballing uszkodzonego układu graficznego rzeczywiście przywraca go do funkcjonowania, lecz jedynie na krótki okres czasu – z reguły kilka miesięcy. Takie układy najczęściej mają uszkodzoną wewnętrzną strukturę rdzenia.Działanie układu graficznego po reballingu spowodowane jest wystawieniem go na działanie wysokich temperatur, co chwilowo poprawia połączenia wewnątrz rdzenia. Podobny efekt można uzyskać podgrzewając chwilowo układ do temperatury około 100 stopni Celsjusza. Tą wadą są najczęściej obarczone układy z serii GeForce firmy nVidia oraz w mniejszym stopniu układy AMD-ATI IGP.

Udaje się nam naprawić:

96%

tego typu usterek!

Poczytaj komentarze:

Zobacz też co inni użytkownicy piszą o tym problemie albo sam napisz.

Przejdź do KOMENTARZY

Zobacz co piszą inni albo sam napisz:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj