Artefakty na ekranie, zniekształcenia obrazu

Jesteś tutaj:>>>Artefakty na ekranie, zniekształcenia obrazu
Artefakty na ekranie, zniekształcenia obrazu2017-04-02T08:52:36+00:00
Ocena użytkowników:
[Głosów:7    Średnia:4.9/5]

Artefakty na ekranie, zniekształcenia obrazu.

Jeśli na ekranie Twojego laptopa da się zauważyć zniekształcenia obrazu które wyglądają jak pionowe lub poziome paski, kropki, bądź inne regularne lub nieregularne kształty, prawdopodobnie w Twoim laptopie zaistniał problem z układem graficznym, który mógł ulec całkowitemu uszkodzeniu bądź mogło wystąpić pod nim zjawisko tzw. zimnych lutów. Nasz serwis laptopów przedstawia prawdopodobne przyczyny oraz możliwości rozwiązania problemu.

atefakty gpu hp

Przykładowe artefakty przy uszkodzonym układzie graficznym.

gpu artefakty

Inny rodzaj artefaktów, również uszkodzenie układu graficznego.

paski na matrycy

Zniekształcenia w postaci pasków. Uszkodzona matryca lub taśma.

Możliwe przyczyny:

 1. Uszkodzony układ graficzny
 2. Zimne luty pod układem graficznym
 3. Uszkodzona taśma sygnałowa matrycy
 4. Uszkodzona matryca

Możliwe rozwiązania:

 1. Uszkodzony układ graficzny – wymagana jest wymiana układu graficznego na fabrycznie nowy. Z racji tego, że większość układów graficznych we współczesnych laptopach jest montowana w technologii BGA, wymagane jest posiadanie specjalistycznej stacji do lutowania w technologii BGA. Naprawa możliwa do przeprowadzenia jedynie w serwisie laptopów. Zobacz więcej: Wymiana układu karty graficznej w laptopie.
 1. Zimne luty pod układem graficznym – wymagany jest reballing układu graficznego. Żeby wykonać reballing układu graficznego, należy dysponować specjalistycznym sprzętem do lutowania w technologii BGA. Naprawa możliwa do przeprowadzenia jedynie w serwisie laptopów. Zobacz więcej: Reballing układu graficznego *1.
 1. Uszkodzona taśma sygnałowa matrycy – wymagana jest wymiana taśmy na nową. Usterkę dodatkowo można zweryfikować poprzez poruszanie matrycą, jeśli przy poruszaniu zniekształcenia będą się zmieniać bądź znikać, z dużym prawdopodobieństwem taśma jest uszkodzona. Naprawa możliwa do wykonania samodzielnie, wymagana jest podstawowa wiedza na temat napraw urządzeń elektronicznych.
 1. Uszkodzona matryca – wymagana jest wymiana matrycy na nową. Usterkę dodatkowo można zweryfikować poruszając matrycą. Jeśli przy poruszaniu zniekształcenia będą się zmieniać bądź znikać, z dużym prawdopodobieństwem uszkodzona jest matryca. Dodatkowo przy uszkodzeniu matrycy występują pionowe lub poziome paski, które mogą się zmieniać bądź znikać gdy naciskamy górną część matrycy. Naprawa możliwa do wykonania samodzielnie, wymagana jest podstawowa wiedza na temat napraw urządzeń elektronicznych.

Uwagi i zastrzeżenia:

*1 – W przypadku reballingu układu graficznego, należy upewnić się, że przyczyną występowania usterki są rzeczywiście zimne luty. Wiele serwisów wydaje błędną diagnozę wykonując reballing układu graficznego, który w rzeczywistości jest uszkodzony i nadaje się jedynie do wymiany. Reballing uszkodzonego układu graficznego rzeczywiście przywraca go do funkcjonowania, lecz jedynie na krótki okres czasu – z reguły kilka miesięcy. Takie układy najczęściej mają uszkodzoną wewnętrzną strukturę rdzenia.Działanie układu graficznego po reballingu spowodowane jest wystawieniem go na działanie wysokich temperatur, co chwilowo poprawia połączenia wewnątrz rdzenia. Podobny efekt można uzyskać podgrzewając chwilowo układ do temperatury około 100 stopni celcjusza. Tą wadą są najczęściej obarczone układy z serii GeForce firmy nVidia oraz w mniejszym stopniu układy AMD-ATI IGP.

Udaje się nam naprawić:

96%

tego typu usterek!

Poczytaj komentarze:

Zobacz też co inni użytkownicy piszą o tym problemie albo sam napisz.

Przejdź do KOMENTARZY

Zobacz co piszą inni albo sam napisz:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj

14 komentarzy

 1. Dawid 20-10-2018 w 15:54 - Odpowiedz

  Posiadam Laptop Samsung R580, oddałem do lokalnego serwisu laptopów, gdzie wymieniono układ BGA… Niestety serwisant zadzwonił, że “nie jest dobrze” bo po wymianie nadal są na ekranie “artefakty” i winne mogą być pady na płycie głównej… Czy da się to naprawić?

  • Kamil Janicki - serwisant 22-10-2018 w 15:03 - Odpowiedz

   Witam. To czy da się naprawić, zależy od tego jak bardzo uszkodzone są pady na płycie głównej (o ile w ogóle są). Możemy podjąć się próby naprawy, ale nie możemy obiecać sukcesu. Pozdrawiam.

 2. JenodT 07-03-2014 w 15:37 - Odpowiedz

  Witam,
  Posiadam Toshiba Satellite A300. Po włączeniu systemu (nie zawsze lecz często) pojawiają się artefakty pionowe,
  system się zawiesza. Zmiana sterowników nie pomogła. Dodam, że karte graficzną “wygrzewałem” programem
  stresowym przez 12h i nie było zwieszki. Czy wymiana pasty termoprzewodzącej może pomóc?

  • Kamil Janicki - serwisant laptopów i konsol 10-03-2014 w 07:24 - Odpowiedz

   Witam serdecznie.

   Wymiana pasty na pewno nie pomoże gdy do czynienia z uszkodzeniem układu graficznego. W tym wypadku jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu będzie wymiana układu graficznego na nowy (prawdopodobnie jest tam Radon 3470 lub Radeon 3650).

   Pozdrawiam.

   • JenodT 14-03-2014 w 19:29 - Odpowiedz

    Witam Panie Kamilu,
    Ciekawi mnie jedna sprawa…. laptop podpiety do AC, Windows 7 uruchomiony w trybie “uruchamianie diagnostyczne” funkcjonuje normalnie,
    gdy go odpale w trybie normalnym pojawiają się artefakty po ok 3-5min i twardy zwis. Na samej baterii też działa normalnie, ale ponoć wtedy
    działa na mniejszym napieciu. Skutkiem takiego uszkodzenia może być przegrzanie układu czy zimne luty? Łącze pozdrowienia.

 3. anon82 15-11-2013 w 19:02 - Odpowiedz

  Witam!
  Od ponad roku po włączeniu laptopa asus k52jc mam artefakty na całym monitorze, szczególnie gdy zostawiam w chłodnym miejscu w temp. koło 15 st. C ktore po około 1 minucie znikają i obraz jest ok, gdy przechowuje laptopa w temp powyżej 20 st. C artefaktów nie ma, albo pojawiają się zaraz po włączeniu i za 2-3 sekundy zanikają, artefakty są poziome, zanikają od górnej częsci matrycy w dół

  • Kamil Janicki - serwisant laptopów i konsol 18-11-2013 w 10:42 - Odpowiedz

   Witam serdecznie.

   Powyższe objawy mogą oznaczać uszkodzenie matrycy bądź taśmy matrycy, z mniejszym prawdopodobnieństwem uszkodzenie układu graficznego.

   Proszę sprawdzić, czy takie same objawy występują po podłączeniu monitora do laptopa. Jeśli na monitorze zewnętrznym artefaktów nie będzie natomiast będą na matrycy to najprawdopodobniej mamy do czynienia z uszkodzeniem matrycy bądź tasmy matrycy. Jeśli artefakty będą na pbu wyświetlaczach wtedy prawdopodobnie uszkodzeniu uległ układ graficzny.

   Pozdrawiam.

 4. onanonim 19-01-2013 w 17:50 - Odpowiedz

  Witam. HP Pavilion DV6000. Paski na ekranie pojawily się jak rano uruchomiłem laptopa. Wieczorem wszystko jeszcze było spoko, grałem w WoWa i działało bez problemu.

  Moja grafika to Geforce 8400 słyszałem, żę padają one jak muchy zresztą naczytałem się na waszej strocne o tym. Podobno reballing nie pomaga za bardzo czyli co wymianka na nową?

 5. mania 19-01-2013 w 17:12 - Odpowiedz

  Jak ruszam matrycą to pojawiają mi się kreski w róznych kolorach. Zalezy pod jakim kontem matrycę otworzę to albo są kreski albo ich nie ma. Z tego co wyczytałam w tym artykule to może to być taśma tak? Mój laptop to Fujitsu-Siemens.

  • tralala 19-01-2013 w 17:14 - Odpowiedz

   Na 99% masz uwalona taśme matrycy ewnetulanie matryce, ale jak mówisz że ruszasz i albo są pasy albo nie ma to stawiam na taśme. W serwisie ci ją powinni wymienić za nie więcej niż 2 stówy max.

   Pozdro!

 6. cichy 19-01-2013 w 17:02 - Odpowiedz

  Laptop TOSHIBA A100 – paski na ekranie przec cały czas a w windowsie uruchamia sie w trybie podstawowej palety kolorów i niskiej rozdzielczości – co to może być?

  • Kamil Janicki - serwisant laptopów i konsol 19-01-2013 w 17:05 - Odpowiedz

   Witam serdecznie.

   Podane objawy jednoznacznie wskazują na uszkodzenie wadliwego układy BGA GeForce 7600. Aby skutecznie naprawić tą usterkę, układ BGA należy wymienić na nowy. Po więcej szczegółów zapraszam do kontaktu z naszym serwisem.

   Pozdrawiam. Kamil Janicki.

   • Andrzej 19-01-2013 w 17:07 - Odpowiedz

    a czy to samo może być w moim latopie? Laptop HP Pavilion DV6000 Series. Mam objawy identyczne jak kolega “cichy”.

    • Kamil Janicki - serwisant laptopów i konsol 19-01-2013 w 17:09 - Odpowiedz

     Witam serdecznie.

     Najprawdopodobniej jest to ta sama usterka (uszkodzenie układu BGA) gdyż seria HP Pavilion DV6000 słynęła z wadliwych układów BGA. Rozwiązanie sugeruję takie samo jak w przypadku użytkownika “cichy”.

     Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

ZIMOWA PROMOCJA!
Naprawa laptopów do 35% taniej!
Szczegóły promocji.PROMOCJA DO KOŃCA GRUDNIA 2018!