Ocena użytkowników:

Artefakty na ekranie, zniekształcenia obrazu.

Jeśli na ekranie Twojego laptopa da się zauważyć zniekształcenia obrazu które wyglądają jak pionowe lub poziome paski, kropki, bądź inne regularne lub nieregularne kształty, prawdopodobnie w Twoim laptopie zaistniał problem z układem graficznym, który mógł ulec całkowitemu uszkodzeniu bądź mogło wystąpić pod nim zjawisko tzw. zimnych lutów. Nasz serwis laptopów przedstawia prawdopodobne przyczyny oraz możliwości rozwiązania problemu.

atefakty gpu hp

Przykładowe artefakty przy uszkodzonym układzie graficznym.

gpu artefakty

Inny rodzaj artefaktów, również uszkodzenie układu graficznego.

paski na matrycy

Zniekształcenia w postaci pasków. Uszkodzona matryca lub taśma.

Możliwe przyczyny:

  1. Uszkodzony układ graficzny
  2. Zimne luty pod układem graficznym
  3. Uszkodzona taśma sygnałowa matrycy
  4. Uszkodzona matryca

Możliwe rozwiązania:

  1. Uszkodzony układ graficzny – wymagana jest wymiana układu graficznego na fabrycznie nowy. Z racji tego, że większość układów graficznych we współczesnych laptopach jest montowana w technologii BGA, wymagane jest posiadanie specjalistycznej stacji do lutowania w technologii BGA. Naprawa możliwa do przeprowadzenia jedynie w serwisie laptopów. Zobacz więcej: Wymiana układu karty graficznej w laptopie.
  1. Zimne luty pod układem graficznym – wymagany jest reballing układu graficznego. Żeby wykonać reballing układu graficznego, należy dysponować specjalistycznym sprzętem do lutowania w technologii BGA. Naprawa możliwa do przeprowadzenia jedynie w serwisie laptopów. Zobacz więcej: Reballing układu graficznego *1.
  1. Uszkodzona taśma sygnałowa matrycy – wymagana jest wymiana taśmy na nową. Usterkę dodatkowo można zweryfikować poprzez poruszanie matrycą, jeśli przy poruszaniu zniekształcenia będą się zmieniać bądź znikać, z dużym prawdopodobieństwem taśma jest uszkodzona. Naprawa możliwa do wykonania samodzielnie, wymagana jest podstawowa wiedza na temat napraw urządzeń elektronicznych.
  1. Uszkodzona matryca – wymagana jest wymiana matrycy na nową. Usterkę dodatkowo można zweryfikować poruszając matrycą. Jeśli przy poruszaniu zniekształcenia będą się zmieniać bądź znikać, z dużym prawdopodobieństwem uszkodzona jest matryca. Dodatkowo przy uszkodzeniu matrycy występują pionowe lub poziome paski, które mogą się zmieniać bądź znikać gdy naciskamy górną część matrycy. Naprawa możliwa do wykonania samodzielnie, wymagana jest podstawowa wiedza na temat napraw urządzeń elektronicznych.

Uwagi i zastrzeżenia:

*1 – W przypadku reballingu układu graficznego, należy upewnić się, że przyczyną występowania usterki są rzeczywiście zimne luty. Wiele serwisów wydaje błędną diagnozę wykonując reballing układu graficznego, który w rzeczywistości jest uszkodzony i nadaje się jedynie do wymiany. Reballing uszkodzonego układu graficznego rzeczywiście przywraca go do funkcjonowania, lecz jedynie na krótki okres czasu – z reguły kilka miesięcy. Takie układy najczęściej mają uszkodzoną wewnętrzną strukturę rdzenia.Działanie układu graficznego po reballingu spowodowane jest wystawieniem go na działanie wysokich temperatur, co chwilowo poprawia połączenia wewnątrz rdzenia. Podobny efekt można uzyskać podgrzewając chwilowo układ do temperatury około 100 stopni celcjusza. Tą wadą są najczęściej obarczone układy z serii GeForce firmy nVidia oraz w mniejszym stopniu układy AMD-ATI IGP.

Udaje się nam naprawić:

96%

tego typu usterek!

Poczytaj komentarze:

Zobacz też co inni użytkownicy piszą o tym problemie albo sam napisz.

Przejdź do KOMENTARZY

Zobacz co piszą inni albo sam napisz:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj