Ocena użytkowników:

Naprawa laptopa TOSHIBA Satellite C650D
TOSHIBA satellite C650 serwis naprawa
rozwiązanie problemów takich jak:

-nie włącza się
-nie uruchamia się
-brak obrazu
-czarny ekran
-zawiesza się

ADNOTACJA:
Artykuł ten dotyczy laptopów TOSHIBA L650D, lecz tylko tych opartych o procesory firmy AMD, gdyż to w nich dochodzi statystycznie najczęściej do problemów wymienionych wyżej. W laptopach opartych o procesory Intel powyższe problemy praktycznie nie występują.

Inne, rzadziej występujące problemy: bluescreen (niebieski ekran) dotyczący atikmdag.sys lub atikmpag.sys, komunikat „Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność”, kod 43 przy sterowniku karty graficznej w menadżerze urządzeń, problem z instalacją sterowników graficznych.

Skutecznie naprawiamy:

98%

tych modeli laptopów!

Możemy naprawić także Twój!

Skąd się biorą te usterki w laptopie TOSHIBA Satellite C650D?

Główna przyczyna usterek gdy laptop ma problemy z uruchomieniem bądź kartą graficzną:

Uszkodzenie układu BGA mostka północnego ze zintegtowaną kartą graficzną Radeon HD4200/4250.

Uszkodzenie układu BGA mostka południowego.

Uszkodzenie procesora.

Dlaczego układ BGA w laptopie TOSHIBA Satellite C650D się psuje?

Najczęstszą przyczyną awarii układu BGA karty graficznej w laptopie TOSHIBA Satellite C650D jest przerwanie połączeń w jego strukturze wewnętrznej. Dokładniej mówiąc – pęka połączenie między krzemowym rdzeniem układu a jego organiczną obudową (często jest to mylone z pękaniem „kulek” BGA pod układem – co oczywiście jest błędem).

Da się naprawić tą usterkę, jednak do problemu należy podejść profesjonalnie, gdyż często duża część serwisów laptopów ma problem z poprawną interpretacją tej usterki, przez co wykonują (mniej lub bardziej świadomie) nierzetelną naprawę, której żywotność to średnio 3 miesiące. Naprawa ta to najczęściej tak zwany „Reballing BGA” czy też „Reflow”. Metody te same w sobie nie są złe, natomiast w przypadku laptopa TOSHIBA Satellite C650D nie przynoszą one efektu.

Poniższa ilustracja prezentuje przekrój układu BGA. Mikrokulki są to te mniejsze, niebieskie punkciki między mniejszym a większym prostokątem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

Tak natomiast wygląda rzeczywisty układ BGA karty graficznej w laptopie TOSHIBA Satellite C650D:

216-0752001-mostek-polnocny-ati-amd-igp

Mostek północny ze zintegrowaną kartą graficzną Radeon HD4200.4250. Model układu BGA to: 216-0752001.

Mostek południowy 218-0697014

Mostek południowy odpowiedzialny między innymi za zarządzanie portami USB i dyskami twardymi. Model układu BGA to 218-0697014.

Płyta główna do laptopa TOSHIBA Satellite C650D. Na czerwono zaznaczono problematyczny układ BGA mostka północnego ze zintegrowaną kartą graficzną a na żółto układ mostka południowego. Model płyty głównej to MANAUS 10AD MAS10AD 6050A2357401-MB-A02.

Płyta główna do laptopa TOSHIBA Satellite C650D. Na czerwono zaznaczono problematyczny układ BGA mostka północnego ze zintegrowaną kartą graficzną a na żółto układ mostka południowego. Model płyty głównej to MANAUS 10AD MAS10AD 6050A2357401-MB-A02.

Informacje uzupełniające:

Występujące na rynku modele laptopa TOSHIBA Satellite C650D Procesory występujące w laptopie TOSHIBA Satellite C650D Karty graficzne i inne układu BGA występujące w laptopie TOSHIBA Satellite C650D Rozmiar i typ ekranu
TOSHIBA SATELLITE C650D AMD Athlon II Dual-Core P320 Most północny z kartą ATI Mobility Radeon HD 4250 (216-0752001)
Most połduniowy Hudson M1 (218-0697014)
LED 15.6 HD Ready

 

Oznaczenia płyty głównej do TOSHIBA Satellite C650D:

PN: 1310A2357402, SPS: V000225010, 6050A2357401-MB-A02, MANAUS 10AD MAS10AD

Naprawa laptopa TOSHIBA Satellite C650D – jak skutecznie naprawić te usterki?

W przypadku problemów z gniazdem zasilania wystarczy je wymienić na nowe bądź na nowo nanieść spoiwo w miejsce zimnych lutów, natomiast rozwiązanie problemów z uruchamianiem się i kartą graficzną zostało opisane poniżej.

Skuteczna i sprawdzona naprawa w przypadku problemów z kartą graficzną i nie uruchamiania się:

Wymiana układu BGA mostka północnego ze zintegrowaną kartą graficzną Radeon HD4200/4250.

Wymiana układu BGA mostka południowego na nowy.

Wymiana procesora na nowy.

Nieskuteczne, często spotykane metody naprawy w przypadku awarii mostka północnego lub południowego:

Wygrzewanie mostka (na przykład opalarką, suszarką itp.) często nazywane „Reflow”

Reballing (przelutowanie, wymiana spoiwa) mostka

Wymiana płyty głównej na nową – nowych płyt praktycznie nie ma na rynku (lub są w zaporowych cenach) a kupno używanej wiąże się z ryzykiem ponownego wystąpienia tej samej usterki (usterka jest powtarzalna, gdyż jest wadą fabryczną).

Tak mogą objawiać się problemy z układem BGA mostka północnego ze zintegrowaną kartą graficzną w laptopie TOSHIBA Satellite C650D:

ati radeon kod 43

Kod 43 widoczny w menadżerze urządzeń. Oznacza on błąd instalacji sterowników karty graficznej w laptopie SAMSUNG R540. Najczęściej oznacza to problem z kartą graficzną kartą graficzną Radeon HD4200/4250 zintegrowaną w mostku północnym.

bluescreen niebieski ekran atikmpags.ys

Niebieski ekran (bluescreen) wywołany przez plik atikmpag.sys. Jest to błąd najczęściej spowodowany uszkodzeniem układu BGA karty graficznej kartą graficzną Radeon HD4200/4250 zintegrowanej w mostku północnym.

artefakty na ekranie toshiba-c660

Pasy na ekranie, tak zwane artefakty, jest to jeden z wizualnych objawów uszkodzenia karty graficznej Radeon HD4200/4250 zintegrowanej w mostku północnym.

W laptopie TOSHIBA Satellite C650D artefakty niekoniecznie muszą mieć postać taką jak powyżej, często mogą to być różnokolorowe pasy – niebieskie, zielone, czerwone. Mogą to być także kropki, przekłamania kolorów a nawet niekiedy dziwne znaki zamiast liter (tak często objawia się uszkodzenie pamięci VRAM albo szyny nią zarządzającej). Należy pamiętać, że często awaria karty graficznej może też po prostu objawiać się brakiem obrazu po włączeniu albo sygnałami dźwiękowymi.

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy? Czy mogę to zrobić samemu?

W przypadku laptopa TOSHIBA Satellite C650D będziesz raczej potrzebował pomocy specjalistycznej firmy, gdyż wymiana układu BGA w tym latopie jest niemożliwa w domowych warunkach.

Karta graficzna w laptopach z serii TOSHIBA Satellite C650D jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopach TOSHIBA Satellite C650D przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Tak wygląda wymiana układu BGA karty graficznej w naszym serwisie (film dotyczy DELL Inspiron 17r, ale w TOSHIBA Satellite C650D proces wygląda identycznie):
 

Jak wymienić mostek północny i południowy na nowy? Czy mogę to zrobić samemu?

W przypadku laptopa TOSHIBA Satellite C650D będziesz raczej potrzebował pomocy specjalistycznej firmy, gdyż wymiana układu BGA w tym laptopie jest niemożliwa w domowych warunkach.

Mostek północny i południowy w laptopach z serii TOSHIBA Satellite C650D jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba je wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany układów BGA mostków północnych i południowych w laptopach TOSHIBA Satellite C650D przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Tak wygląda wymiana układu BGA naszym serwisie (film dotyczy laptopa ASUS K50/K70, ale w TOSHIBA Satellite C650D proces wygląda identycznie):

Jak wymienić procesor? Czy mogę to zrobić samemu?

Możesz wymienić procesor samodzielnie, nie są do tego wymagane specjalistyczne narzędzia jak w przypadku mostka północnego czy południowego. Jednak będziesz potrzebował co najmniej śrubokrętu krzyżakowego i płaskiego a także chusteczki, alkohol (najlepiej izopropanol) do wyczyszczenia starej pasty termoprzewodzącej a także nową pastę termoprzewodzącą którą należy nałożyć na nowy procesor

Przede wszystkim musisz rozkręcić laptopa aby dostać się do procesora. Jak to zrobić dowiesz się z tak zwanego „Service Manual” dla danego laptopa. Dokumentacją taką powinieneś bez problemu znaleźć w Internecie. Wymiana samego procesora sprowadza się do przekręcenia zamka do pozycji „zwolnionej”, wyjęcia starego procesora i włożenia na jego miejsce nowego. Potem należy wyczyścić chłodzenie ze starej pasty termoprzewodzącej i nałożyć nową, ale nie na chłodzenie tylko na rdzeń procesora.

W taki sposób zamontowany jest procesor w laptopie TOSHIBA Satellite C650D:

 amd-socket-s1-bez-procesora

Gniazdo procesora AMD Socket S1 ze zdemontowanym procesorem. Widoczna na górze gniazda okrągła śruba to zamek blokujący bądź zwalniający procesor w gnieździe.

AMD-socket-s1-z-procesorem

Gniazdo procesora AMD Socket S1 z zamontowanym w nim procesorze.

amd-socket-s1-z-procesorem-wyjetym

Tak wygląda od spodu procesor na gniazdo AMD Socket S1 czyli takie jak w laptopie TOSHIBA C650D. Nóżki procesora wchodzą w gniazdo i w ten sposób montuje się procesor.

Naprwa laptopa TOSHIBA Satellite C650D – gdzie skutecznie naprawić te usterki?

Pomocy najlepiej szukać w doświadczonym serwisie laptopów cieszącym się dobrą renomą. Należy zwracać uwagę na szczegóły takiej jak długość gwarancji (rzetelny serwis powinien udzielić co najmniej 12 miesięcznej gwarancji), typ naprawy – czy jest to regeneracja, reballing, reflow (nieskuteczne metody) czy też wymiana uszkodzonego układu BGA na fabrycznie nowy (skuteczna metoda). Kwestia ceny nie jest możliwa do określenia bez wcześniejszego dokładnego rozpoznania problemu a także bez znajomości modelu układu BGA czy chociażby modelu laptopa.

Serwis laptopów Express IT

Serwisanci firmy Express IT przy pracach diagnostycznych.

Odradza się korzystania z amatorskich metod naprawy znalezionych na forach w Internecie oraz na różnych filmikach w portalach takich jak YouTube. Przedstawione tam metody są często szkodliwe dla sprzętu – wygrzewanie opalarką, wygrzewanie w piekarniku – mogą wywołać nieodwracalne uszkodzenia, ale są one także szkodliwe dla zdrowia ponieważ w trakcie podgrzewania sprzętu w piekarniku, z elektroniki mogą wydobywać się różne szkodliwe opary, które osadzają się na ściankach piekarnika, w którym potem przygotowywana jest żywność.

Nasz serwis laptopów także oferuje naprawę laptopa TOSHIBA Satellite C650D na atrakcyjnych warunkach. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz zgłosić nam naprawę (w tym celu wypełnij formularz zgłoszenia naprawy). Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów skontaktuj się znami po jeden z numerów: 77-441-32-33 lub 787-615-335 / 336. Możesz także napisać do naszego eksperta na czacie, lub wysłać do nas zapytanie.

Zobacz co piszą inni albo sam napisz:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj