Ocena użytkowników:

Naprawa laptopa SAMSUNG RV510
SAMSUNG RV510 serwis naprawa
rozwiązanie problemów takich jak:

-nie włącza się
-nie uruchamia się
-brak obrazu
-czarny ekran
-nie wykrywa problem z kartą Ati Radeon
-gniazdo zasilania nie łączy

Inne, rzadziej występujące problemy: bluescreen (niebieski ekran) dotyczący atikmdag.sys lub atikmpag.sys, komunikat „Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność”, kod 43 przy sterowniku karty graficznej w menadżerze urządzeń, problem z instalacją sterowników graficznych.

Skutecznie naprawiamy:

96%

tych modeli laptopów!

Możemy naprawić także Twój!

Skąd się biorą te usterki w laptopie SAMSUNG RV510?

Problemy z gniazdem zasilania biorą się z jego fizycznego wyeksploatowania, jest to procentowo mały odsetek ogólnych awarii w laptopie SAMSUNG RV510. Natomiast problemy z uruchomieniem i kartą graficzną wyjaśnione są poniżej.

Główna przyczyna usterek gdy laptop ma problemy z uruchomieniem bądź kartą graficzną:

Uszkodzenie układu BGA karty graficznej AMD/ATI Radeon HD 545V.

Uszkodzenie wsadu (programu) BIOS lub całkowite uszkodzenie kości SPI ROM.

Główna przyczyna usterek gdy gniazdo zasilania nie łączy się, nagrzewa itp.:

Pęknięcie głównego pinu zasilającego w gnieździe.
Zimne luty na głównym pinie zasilającym między gniazdem a płytą główną.

Dlaczego układ BGA w laptopie SAMSUNG RV510 się psuje?

Najczęstszą przyczyną awarii układu BGA karty graficznej w laptopie SAMSUNG RV510 jest przerwanie połączeń w jego strukturze wewnętrznej. Dokładniej mówiąc – pęka połączenie między krzemowym rdzeniem układu a jego organiczną obudową (często jest to mylone z pękaniem „kulek” BGA pod układem – co oczywiście jest błędem).

Da się naprawić tą usterkę, jednak do problemu należy podejść profesjonalnie, gdyż często duża część serwisów laptopów ma problem z poprawną interpretacją tej usterki, przez co wykonują (mniej lub bardziej świadomie) nierzetelną naprawę, której żywotność to średnio 3 miesiące. Naprawa ta to najczęściej tak zwany „Reballing BGA” czy też „Reflow”. Metody te same w sobie nie są złe, natomiast w przypadku laptopa SAMSUNG RV510 nie przynoszą one efektu.

Poniższa ilustracja prezentuje przekrój układu BGA. Mikrokulki są to te mniejsze, niebieskie punkciki między mniejszym a większym prostokątem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

Tak natomiast wygląda rzeczywisty układ BGA karty graficznej w laptopie SAMSUNG RV510:

SAMSUNG RV510 płyta główna motherboard

Płyta główna do laptopa Samsung RV510. Na czerwono zaznaczono problematyczny układ BGA karty graficznej. Model płyty głównej to SCALA-15L.

216-0728018 radeon 545v samsung

Układ BGA karty graficznej do laptopa Samsung RV510. Jest to karta AMD/ATI Mobility Radeon HD 545v a model układu BGA to 216-0728018.

216-0774009 radeon 545v samsung rv510

Układ BGA karty graficznej do laptopa Samsung RV510. Jest to karta AMD/ATI Mobility Radeon HD 545v a model układu BGA to 216-0774009. Mimo, że ten układ jak i ten obok reprezentują ten sam model karty graficznej, nie są one ze sobą zamienne.

Informacje uzupełniające:

Występujące na rynku modele laptopa SASMSUNG RV510 Procesory występujące w laptopie SASMSUNG RV510 Karty graficzne występujące w laptopie SASMSUNG RV510 Rozmiar i typ ekranu
Samsung RV510 (NP-RV510-S01PL)
Samsung RV510 (NP-RV510-S02PL)
Samsung RV510 (NP-RV510-A03PL)
Samsung RV510 (NP-RV510-A02PL)
Intel Pentium T4500
Intel Celeron T3500
ATI Mobility Radeon HD 545v (216-0728018, 216-0774009)
Intel GMA X4500
LED 15.6 HD Ready

 

Oznaczenia płyty głównej do SAMSUNG RV510:

SCALA-15L
BA41-01377A, BA41-01378A, BA92-07045B, BA41-01379A, BA41-01380A, BA92-06304A, BA92-06564A, BA92-06564B

Naprawa laptopa SAMSUNG RV510 – jak skutecznie naprawić te usterki?

W przypadku problemów z gniazdem zasilania wystarczy je wymienić na nowe bądź na nowo nanieść spoiwo w miejsce zimnych lutów, natomiast rozwiązanie problemów z uruchamianiem się i kartą graficzną zostało opisane poniżej.

Skuteczna i sprawdzona naprawa w przypadku problemów z kartą graficzną i nie uruchamiania się:

Wymiana układu BGA karty graficznej AMD/ATI Radeon HD 545V.

Zaprogramowanie wsadu (programu) BIOS na nowo za pomocą programatora kości SPI FLASH lub wymiana kości na nową.

Nieskuteczne, często spotykane metody naprawy w przypadku awarii karty graficznej:

Wygrzewanie karty graficznej lub mostka (na przykład opalarką, suszarką itp.) często nazywane „Reflow”

Reballing (przelutowanie, wymiana spoiwa) karty graficznej lub mostka

Wymiana płyty głównej na nową – nowych płyt praktycznie nie ma na rynku (lub są w zaporowych cenach) a kupno używanej wiąże się z ryzykiem ponownego wystąpienia tej samej usterki (usterka jest powtarzalna, gdyż jest wadą fabryczną).

Tak mogą objawiać się problemy z układem BGA karty graficznej w laptopie SAMSUNG RV510:

ati radeon kod 43

Kod 43 widoczny w menadżerze urządzeń. Oznacza on błąd instalacji sterowników karty graficznej w laptopie SAMSUNG R540. Najczęściej oznacza to problem z kartą graficzną AMD/ATI Mobility Radeon HD 545V.

bluescreen niebieski ekran atikmpags.ys

Niebieski ekran (bluescreen) wywołany przez plik atikmpag.sys. Jest to błąd najczęściej spowodowany uszkodzeniem układu BGA karty graficznej AMD/ATI Radeon Mobility HD 545V.

samsung-artefakty-pasy

Pasy na ekranie, tak zwane artefakty, jest to jeden z wizualnych objawów uszkodzenia karty graficznej AMD/ATI Radeon Mobility HD 545V.

W laptopie SAMSUNG RV510 artefakty niekoniecznie muszą mieć postać taką jak powyżej, często mogą to być różnokolorowe pasy – niebieskie, zielone, czerwone. Mogą to być także kropki, przekłamania kolorów a nawet niekiedy dziwne znaki zamiast liter (tak często objawia się uszkodzenie pamięci VRAM albo szyny nią zarządzającej). Należy pamiętać, że często awaria karty graficznej może też po prostu objawiać się brakiem obrazu po włączeniu albo sygnałami dźwiękowymi.

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy? Czy mogę to zrobić samemu?

W przypadku laptopa SAMSUNG RV510 będziesz raczej potrzebował pomocy specjalistycznej firmy, gdyż wymiana układu BGA w tym latopie jest niemożliwa w domowych warunkach.

Karta graficzna w laptopach z serii SAMSUNG RV510 jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopach SAMSUNG RV510 przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Tak wygląda wymiana układu BGA karty graficznej w naszym serwisie (film dotyczy DELL Inspiron 17r, ale w SAMSUNG RV510 proces wygląda identycznie):
 

Jak zaprogramować nowy wsad BIOS do kości SPI FLASH? Czy mogę to zrobić samemu?

Jeśli posiadasz dosyć zaawansowaną wiedzę elektroniczną, umiejętność czytania schematów oraz wiesz jak posługiwać się lutownicą – możliwe, że poradzisz sobie konstruując własny prosty programator SPI FLASH – schematy takich programatorów są dostępne w internecie i można je zbudować z powszechnie dostępnych elementów elektronicznych.

Jednak biorąc pod uwagę ilość czasu i nakład pieniężny na taką inwestycję, prawdopodobnie lepiej będzie się zwrócić o pomoc do fachowców, którzy dysponują takim programatorem. Koszt takiej operacji jest równy lub niższy zbudowaniu własnego programatora, a czas operacji to kilkadziesiąt minut.

Tak wygląda przykładowy profesjonalny programator kości SPI FLASH oraz sama kostka SPI FLASH ROM:

programator BIOS SPI FLASH

To jest profesjonalny programator do kości SPI FLASH ROM. Urządzenie to umożliwia zaprogramowanie nowego BIOSu w laptopie SAMSUNG RV510.

Laptop BIOS SPI ROM mx25l8005m2c

Tak wygląda kość SPI FLASH ROM zwana zazwyczaj kostką BIOS. To w niej znajduje się cały BIOS do laptopa SAMSUNG RV510.

Jak wymienić bądź naprawić gniazdo zasilania? Czy mogę to zrobić samemu?

Jest to możliwe – nalezy jednak dysponować dobrej klasy lutownicą o odpowiedniej mocy, a jeszcze lepiej podgrzewaczem i lutownicą na gorące powietrze, tak zwanym HOT-AIR – wtedy unikniemy możliwości uszkodzenia pól lutowniczych, ale z kolei możemy przegrzać laminat czego efektem będzie jego rozwastwienie. Oprócz tego niezbędne są zdolności manualne oraz wiedza jak posługiwać się takimi narzędziami.

Tak wyglądają najczęstsze uszkodzenia gniazda w laptopie SAMSUNG RV510:

sasmung-uszkodzne-gniazd-pęknięcie

Tutaj widać stopniowe uszkodzenie gniazda zasilania w laptopie SASMUNG RV510. W tym przypadku gniazdo może działać, ale będzie przerywać przy poruszeniu wtyczką zasilacza.

sasmung-uszkodzne-gniazdo-zimne-luty

Tutaj widzimy tak zwane zimne luty na głównym pinie zasilającym, czyli pęknięcie spoiwa. Tutaj gniazdo może działać. ale będzie przerywać przy poruszeniu wtyczką zasilacza oraz nagrzewać się do wysokich temperatur. Używanie laptopa SASMUNG RV510 z tak uszkodzonym gniazdem może być niebezpieczne.

samsung-uszkodzone-gniazdo-brak-plastiku

Tutaj widzimy całkowite wyłamanie plastiku odpowiadającego za obudowę środkowego pinu zasilającego w laptopie SASMUNG RV510. Gniazdo w takim stanie prawdopodobnie nie będzie w ogóle działać.

Naprwa laptopa SAMSUNG RV510 – gdzie skutecznie naprawić te usterki?

Pomocy najlepiej szukać w doświadczonym serwisie laptopów cieszącym się dobrą renomą. Należy zwracać uwagę na szczegóły takiej jak długość gwarancji (rzetelny serwis powinien udzielić co najmniej 12 miesięcznej gwarancji), typ naprawy – czy jest to regeneracja, reballing, reflow (nieskuteczne metody) czy też wymiana uszkodzonego układu BGA na fabrycznie nowy (skuteczna metoda). Kwestia ceny nie jest możliwa do określenia bez wcześniejszego dokładnego rozpoznania problemu a także bez znajomości modelu układu BGA czy chociażby modelu laptopa.

Serwis laptopów Express IT

Serwisanci firmy Express IT przy pracach diagnostycznych.

Odradza się korzystania z amatorskich metod naprawy znalezionych na forach w Internecie oraz na różnych filmikach w portalach takich jak YouTube. Przedstawione tam metody są często szkodliwe dla sprzętu – wygrzewanie opalarką, wygrzewanie w piekarniku – mogą wywołać nieodwracalne uszkodzenia, ale są one także szkodliwe dla zdrowia ponieważ w trakcie podgrzewania sprzętu w piekarniku, z elektroniki mogą wydobywać się różne szkodliwe opary, które osadzają się na ściankach piekarnika, w którym potem przygotowywana jest żywność.

Nasz serwis laptopów także oferuje naprawę laptopa SAMSUNG RV510 na atrakcyjnych warunkach. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz zgłosić nam naprawę (w tym celu wypełnij formularz zgłoszenia naprawy). Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów skontaktuj się znami po jeden z numerów: 77-441-32-33 lub 787-615-335 / 336. Możesz także napisać do naszego eksperta na czacie, lub wysłać do nas zapytanie.

Zobacz co piszą inni albo sam napisz:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj