Ocena użytkowników:

Naprawa laptopa Lenovo Z565
Lenovo Z565 naprawa serwis
rozwiązanie problemów takich jak:

-nie włącza się
-nie uruchamia się
-brak obrazu
-czarny ekran
-problem z grafiką ATI Radeon

Inne, rzadziej występujące problemy: bluescreen (niebieski ekran) dotyczący atikmdag.sys lub atikmpag.sys, komunikat „Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność”, kod 43 przy sterowniku karty graficznej w menadżerze urządzeń, problem z instalacją sterowników graficznych.

Skutecznie naprawiamy:

99%

tych modeli laptopów!

Możemy naprawić także Twój!

Skąd się biorą te usterki w laptopie Lenovo Z565?

Główna przyczyna usterek:

Uszkodzenie układu BGA mostka północnego ATI/AMD RS880 (IGP 216-0752001).

Uszkodzenie układu BGA karty graficznej AMD Radeon HD 5470M (216-0774009).

Uszkodzenie wsadu (programu) BIOS lub całkowite uszkodzenie kości SPI ROM.

Dlaczego układ BGA w laptopie Lenovo Z565 się psuje?

Najczęstszą przyczyną awarii układu BGA karty graficznej w laptopie Lenovo Z565 jest przerwanie połączeń w jego strukturze wewnętrznej. Dokładniej mówiąc – pęka połączenie między krzemowym rdzeniem układu a jego organiczną obudową (często jest to mylone z pękaniem „kulek” BGA pod układem – co oczywiście jest błędem).

Da się naprawić tą usterkę, jednak do problemu należy podejść profesjonalnie, gdyż często duża część serwisów laptopów ma problem z poprawną interpretacją tej usterki, przez co wykonują (mniej lub bardziej świadomie) nierzetelną naprawę, której żywotność to średnio 3 miesiące. Naprawa ta to najczęściej tak zwany „Reballing BGA” czy też „Reflow”. Metody te same w sobie nie są złe, natomiast w przypadku laptopa Lenovo Z565 nie przynoszą one efektu.

Poniższa ilustracja prezentuje przekrój układu BGA. Mikrokulki są to te mniejsze, niebieskie punkciki między mniejszym a większym prostokątem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

Tak natomiast wygląda rzeczywisty układ BGA karty graficznej i mostka północnego w laptopie Lenovo Z565:

216-0752001-Lenovo-Z565-mostek-polnocny-ati-amd-igp

Jest to układ BGA mostka północnego do laptopa Lenovo Z565. Model układu to 216-0752001.

216-0774009-Lenovo-z565-radeon-5470

Jest to układ BGA karty graficznej ATI Mobility Radeon HD 5470 do laptopa Lenovo Z565. Model układu BGA to 216-0774009.

Lenogo Z565 motherboard płyta główna NAWE6 LA-5754P

Jest to płyta główna do laptopa Lenovo z565. Na czerwono zaznaczono problematyczny układ BGA karty graficznej, natomiast na żółto – układ BGA mostka północnego. Model płyty głównej to COMPAL NAWE6 LA-5754P.

Informacje uzupełniające:

Występujące na rynku modele laptopa Lenovo Z565 Procesory występujące w laptopie Lenovo Z565 Karty graficzne występujące w laptopie Lenovo Z565 Rozmiar i typ ekranu
Lenovo Z565 (59-053312)
Lenovo Z565 M39ABGE
Lenovo Z565 M39AFGE
Lenovo Z565 M39AAGE
AMD Phenom II X3 N830
AMD Phenom II X3 N850
AMD Phenom II X4 N930
ATI Mobility Radeon HD 4200 – karta zintegrowana w mostku północnym. (216-0752001)
ATI Mobility Radeon HD 5470 (216-0774009)
LED 15.6 HD Ready

Oznaczenia płyty głównej do Lenovo Z565:

NAWE6 LA-5754P

Naprwa laptopa Lenovo Z565 – jak skutecznie naprawić te usterki?

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

Wymiana układu BGA mostka północnego ATI/AMD RS880 (IGP 216-0752001) na nowy.

Wymiana układu BGA karty graficznej AMD Radeon HD 5470M (216-0774009) na nowy.

Zaprogramowanie wsadu (programu) BIOS na nowo za pomocą programatora kości SPI FLASH lub wymiana kości na nową.

Nieskuteczne, często spotykane metody naprawy:

Wygrzewanie karty graficznej lub mostka (na przykład oparalką, suszarką itp.) często nazywane „Reflow”

Reballing (przelutowanie, wymiana spoiwa) karty graficznej lub mostka

Wymiana płyty głównej na nową – nowych płyt praktycznie nie ma na rynku (lub są w zaporowych cenach) a kupno używanej wiąże się z ryzykiem ponownego wystąpienia tej samej usterki (usterka jest powtarzalna, gdyż jest wadą fabryczną).

Tak mogą objawiać się problemy z układem BGA karty graficznej w laptopie Lenovo Z565:

ati radeon kod 43

Kod 43 widoczny w menadżerze urządzeń. Oznacza on błąd instalacji sterowników karty graficznej w laptopie Lenovo Z565. Najczęściej oznacza to problem z kartą graficzną AMD Mobility Radeon HD 5470.

bluescreen niebieski ekran atikmpags.ys

Niebieski ekran (bluescreen) wywołany przez plik atikmpag.sys. Jest to błąd najczęściej spowodowany uszkodzeniem układu BGA karty graficznej AMD Radeon Mobility HD 5470.

artefakty na ekranie lenovo

Pasy na ekranie, tak zwane artefakty, jest to jeden z wizualnych objawów uszkodzenia karty graficznej AMD Radeon Mobility HD 5470.

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy? Czy mogę to zrobić samemu?

W przypadku laptopa Lenovo Z565 będziesz raczej potrzebował pomocy specjalistycznej firmy, gdyż wymiana układu BGA w tym latopie jest niemożliwa w domowych warunkach.

Karta graficzna w laptopach z serii Lenovo Z565 jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopach Lenovo Z565 przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Tak wygląda wymiana układu BGA karty graficznej w naszym serwisie (film dotyczy DELL Inspiron 17r, ale w Lenovo Z565 proces wygląda identycznie):
 

Jak zaprogramować nowy wsad BIOS do kości SPI FLASH? Czy mogę to zrobić samemu?

Jeśli posiadasz dosyć zaawansowaną wiedzę elektroniczną, umiejętność czytania schematów oraz wiesz jak posługiwać się lutownicą – możliwe, że poradzisz sobie konstruując własny prosty programator SPI FLASH – schematy takich programatorów są dostępne w internecie i można je zbudować z powszechnie dostępnych elementów elektronicznych.

Jednak biorąc pod uwagę ilość czasu i nakład pieniężny na taką inwestycję, prawdopodobnie lepiej będzie się zwrócić o pomoc do fachowców, którzy dysponują takim programatorem. Koszt takiej operacji jest równy lub niższy zbudowaniu własnego programatora, a czas operacji to kilkadziesiąt minut.

Tak wygląda przykładowy profesjonalny programator kości SPI FLASH oraz sama kostka SPI FLASH ROM:

programator BIOS SPI FLASH

To jest profesjonalny programator do kości SPI FLASH ROM. Urządzenie to umożliwia zaprogramowanie nowego BIOSu w laptopie Lenovo Z565.

Laptop BIOS SPI ROM mx25l8005m2c

Tak wygląda kość SPI FLASH ROM zwana zazwyczaj kostką BIOS. To w niej znajduje się cały BIOS do laptopa Lenovo Z565.

Naprwa laptopa Lenovo Z565 – gdzie skutecznie naprawić te usterki?

Pomocy najlepiej szukać w doświadczonym serwisie laptopów cieszącym się dobrą renomą. Należy zwracać uwagę na szczegóły takiej jak długość gwarancji (rzetelny serwis powinien udzielić co najmniej 12 miesięcznej gwarancji), typ naprawy – czy jest to regeneracja, reballing, reflow (nieskuteczne metody) czy też wymiana uszkodzonego układu BGA na fabrycznie nowy (skuteczna metoda). Kwestia ceny nie jest możliwa do określenia bez wcześniejszego dokładnego rozpoznania problemu a także bez znajomości modelu układu BGA czy chociażby modelu laptopa.

Serwis laptopów Express IT

Serwisanci firmy Express IT przy pracach diagnostycznych.

Odradza się korzystania z amatorskich metod naprawy znalezionych na forach w Internecie oraz na różnych filmikach w portalach takich jak YouTube. Przedstawione tam metody są często szkodliwe dla sprzętu – wygrzewanie opalarką, wygrzewanie w piekarniku – mogą wywołać nieodwracalne uszkodzenia, ale są one także szkodliwe dla zdrowia ponieważ w trakcie podgrzewania sprzętu w piekarniku, z elektroniki mogą wydobywać się różne szkodliwe opary, które osadzają się na ściankach piekarnika, w którym potem przygotowywana jest żywność.

Nasz serwis laptopów także oferuje naprawę laptopa Lenovo Z565 na atrakcyjnych warunkach. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz zgłosić nam naprawę (w tym celu wypełnij formularz zgłoszenia naprawy). Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów skontaktuj się znami po jeden z numerów: 77-441-32-33 lub 787-615-335 / 336. Możesz także napisać do naszego eksperta na czacie, lub wysłać do nas zapytanie.

Zobacz co piszą inni albo sam napisz:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj