Ocena użytkowników:

Naprawa laptopa ASUS X54
ASUS X54 naprawa serwis
rozwiązanie problemów takich jak:

-nie chce się włączyć
-czarny ekran
-wyświetla artefakty na ekranie
-nie wykrywa ATI Radeon
-brak obrazu
-brak reakcji
-problem z gniazdem zasilania

Skutecznie naprawiamy:

96%

tych modeli laptopów!

Możemy naprawić także Twój!

Skąd się biorą te usterki w laptopie ASUS X54?

Główna przyczyna usterek:

W przypadu usterek takich jak: nie chce się włączyć, czarny ekran, wyświetla artefakty na ekranie, nie wykrywa ATI Radeon, brak obrazu::

  • Uszkodzenie układu BGA karty graficznej ATI/AMD Radeon Mobility HD 6470M .

  • Uszkodzenie układu BGA karty graficznej ATI/AMD Radeon Mobility HD 7470M .

W przypadu usterek takich jak: brak reakcji, problem z gniazdem zasilania:

  • Uszkodzenie gniazda zasilania – pęknięcie centralnego pinu doprowadzającego zasilanie.
    (usterki tej nie będziemy opisywać w dalszej części gdyż jest oczywista tak jak i jej rozwiązanie – czyli wlutowanie nowego gniazda).

Dlaczego układ BGA w laptopie ASUS X54 się psuje?

Najczęstszą przyczyną awarii układu BGA karty graficznej w laptopie ASUS X54 jest przerwanie połączeń w jego strukturze wewnętrznej. Dokładniej mówiąc – pęka połączenie między krzemowym rdzeniem układu a jego organiczną obudową (często jest to mylone z pękaniem „kulek” BGA pod układem – co oczywiście jest błędem).

Da się naprawić tą usterkę, jednak do problemu należy podejść profesjonalnie, gdyż często duża część serwisów laptopów ma problem z poprawną interpretacją tej usterki, przez co wykonują (mniej lub bardziej świadomie) nierzetelną naprawę, której żywotność to średnio 3 miesiące. Naprawa ta to najczęściej tak zwany „Reballing BGA” czy też „Reflow”. Metody te same w sobie nie są złe, natomiast w przypadku laptopa ASUS X54 nie przynoszą one efektu.

Poniższa ilustracja prezentuje przekrój układu BGA. Mikrokulki są to te mniejsze, niebieskie punkciki między mniejszym a większym prostokątem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

Tak natomiast wygląda rzeczywisty układ BGA karty graficznej w laptopie ASUS X54:

K54LY MAIN BOARD ASUS X54 płyta główna

Płyta główna do laptopa Asus X54. Na czerwono zaznaczono problematyczny układ BGA karty graficznej. Model płyty głównej to ASUS K54LY MAIN BOARD.

215-0804000 AMT ATI RADEON 7470M ASUS X54

Układ BGA karty graficznej do laptopa Asus X54. Jest to karta ATI Mobility Radeon HD7470M a model układu BGA to 215-0804000.

Radeon 6470 ASUS X54-216-0809000

Układ BGA karty graficznej do laptopa Asus X54. Jest to karta ATI Mobility Radeon HD6470M a model układu BGA to 216-0809000.

Informacje uzupełniające:

Występujące na rynku modele laptopa Asus X54 Procesory występujące w laptopie Asus X54 Karty graficzne występujące w laptopie Asus X54 Rozmiar i typ ekranu
Asus X54C-SO066V
Asus X54C-RB93
Asus X54H-SO166V
Asus X54H-SO185V
Asus X54HR-SO060V
Asus X54C-SX091V
Intel Celeron B815
Intel Core i3 2350M
Intel Pentium B950
AMD Radeon HD 6470M (216-0809000, 216-0809024)
AMD Radeon HD 7470M (215-0804000)
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics
LED 15.6″ HD Ready

Naprwa laptopa ASUS X54 – jak skutecznie naprawić te usterki?

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

Wymiana układu BGA karty graficznej ATI/AMD Radeon Mobility HD 6470M na nowy.

Wymiana układu BGA karty graficznej ATI/AMD Radeon Mobility HD 7470M na nowy.

Nieskuteczne, często spotykane metody naprawy:

Wygrzewanie karty graficznej lub mostka (na przykład oparalką, suszarką itp.) często nazywane „Reflow”

Reballing (przelutowanie, wymiana spoiwa) karty graficznej lub mostka

Wymiana płyty głównej na nową – nowych płyt praktycznie nie ma na rynku (lub są w zaporowych cenach) a kupno używanej wiąże się z ryzykiem ponownego wystąpienia tej samej usterki (usterka jest powtarzalna, gdyż jest wadą fabryczną).

Tak mogą objawiać się problemy z układem BGA karty graficznej w laptopie ASUS X54:

ASUS artefakty-gra

Tak mogą objawiać się problemy z kartą graficzną w laptopie ASUS X54. Widać tutaj zakłócenia, tak zwane artefakty,

ASUS artefakty

Tak zwana „szachownica” na ekranie. Kolejny objaw uszkodzenia karty grafiki w laptopie ASUS X54.

Kolorowa mozaika to także efekt awarii układu karty graficznej w laptopie ASUS X54.

Kolorowa mozaika to także efekt awarii układu karty graficznej w laptopie ASUS X54.

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy? Czy mogę to zrobić samemu?

W przypadku laptopa ASUS X54 będziesz raczej potrzebował pomocy specjalistycznej firmy, gdyż wymiana układu BGA w tym latopie jest niemożliwa w domowych warunkach.

Karta graficzna w laptopach z serii ASUS X54 jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopach ASUS X54 przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Tak wygląda wymiana układu BGA karty graficznej w naszym serwisie (film dotyczy DELL Inspiron 17r, ale w ASUS X54 proces wygląda identycznie):
 

Naprwa laptopa ASUS X54 – gdzie skutecznie naprawić te usterki?

Pomocy najlepiej szukać w doświadczonym serwisie laptopów cieszącym się dobrą renomą. Należy zwracać uwagę na szczegóły takiej jak długość gwarancji (rzetelny serwis powinien udzielić co najmniej 12 miesięcznej gwarancji), typ naprawy – czy jest to regeneracja, reballing, reflow (nieskuteczne metody) czy też wymiana uszkodzonego układu BGA na fabrycznie nowy (skuteczna metoda). Kwestia ceny nie jest możliwa do określenia bez wcześniejszego dokładnego rozpoznania problemu a także bez znajomości modelu układu BGA czy chociażby modelu laptopa.

Serwis laptopów Express IT

Serwisanci firmy Express IT przy pracach diagnostycznych.

Odradza się korzystania z amatorskich metod naprawy znalezionych na forach w Internecie oraz na różnych filmikach w portalach takich jak YouTube. Przedstawione tam metody są często szkodliwe dla sprzętu – wygrzewanie opalarką, wygrzewanie w piekarniku – mogą wywołać nieodwracalne uszkodzenia, ale są one także szkodliwe dla zdrowia ponieważ w trakcie podgrzewania sprzętu w piekarniku, z elektroniki mogą wydobywać się różne szkodliwe opary, które osadzają się na ściankach piekarnika, w którym potem przygotowywana jest żywność.

Nasz serwis laptopów także oferuje naprawę laptopa ASUS X54 na atrakcyjnych warunkach. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz zgłosić nam naprawę (w tym celu wypełnij formularz zgłoszenia naprawy). Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów skontaktuj się znami po jeden z numerów: 77-441-32-33 lub 787-615-335 / 336. Możesz także napisać do naszego eksperta na czacie, lub wysłać do nas zapytanie.

Zobacz co piszą inni albo sam napisz:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj