Ocena użytkowników:

Naprawa laptopa ASUS K72
ASUS K72 naprawa serwis
rozwiązanie problemów takich jak:

-nie chce się włączyć
-czarny ekran
-wyświetla artefakty na ekranie
-nie działa karta ATI Radeon
-brak obrazu
-brak reakcji
-problem z gniazdem zasilania

Skutecznie naprawiamy:

97%

tych modeli laptopów!

Możemy naprawić także Twój!

Skąd się biorą te usterki w laptopie ASUS K72?

Główna przyczyna usterek:

W przypadu usterek takich jak: -nie chce się włączyć,czarny ekran, wyświetla artefakty na ekranie, nie działa karta ATI Radeon, brak obrazu::

  • Uszkodzenie układu BGA karty graficznej ATI/AMD Radeon Mobility HD 5145M.

  • Uszkodzenie układu BGA karty graficznej ATI/AMD Radeon Mobility HD 5470M.

  • Uszkodzenie układu BGA karty graficznej ATI/AMD Radeon Mobility HD 6370M.

W przypadu usterek takich jak: brak reakcji, problem z gniazdem zasilania:

  • Uszkodzenie gniazda zasilania – pęknięcie centralnego pinu doprowadzającego zasilanie.
    (usterki tej nie będziemy opisywać w dalszej części gdyż jest oczywista tak jak i jej rozwiązanie – czyli wlutowanie nowego gniazda).

Dlaczego układ BGA w laptopie ASUS K72 się psuje?

Najczęstszą przyczyną awarii układu BGA karty graficznej w laptopie ASUS K72 jest przerwanie połączeń w jego strukturze wewnętrznej. Dokładniej mówiąc – pęka połączenie między krzemowym rdzeniem układu a jego organiczną obudową (często jest to mylone z pękaniem „kulek” BGA pod układem – co oczywiście jest błędem).

Da się naprawić tą usterkę, jednak do problemu należy podejść profesjonalnie, gdyż często duża część serwisów laptopów ma problem z poprawną interpretacją tej usterki, przez co wykonują (mniej lub bardziej świadomie) nierzetelną naprawę, której żywotność to średnio 3 miesiące. Naprawa ta to najczęściej tak zwany „Reballing BGA” czy też „Reflow”. Metody te same w sobie nie są złe, natomiast w przypadku laptopa ASUS K72 nie przynoszą one efektu.

Poniższa ilustracja prezentuje przekrój układu BGA. Mikrokulki są to te mniejsze, niebieskie punkciki między mniejszym a większym prostokątem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

Tak natomiast wygląda rzeczywisty układ BGA karty graficznej w laptopie ASUS K72:

ASUS K72JR MAINBOARD

Płyta główna do laptopa Asus K72. Na czerwono zaznaczono problematyczny układ BGA karty graficznej. Model płyty głównej to ASUS K72JR MAINBOARD.

Radeon 6370 216-0774207

Układ BGA karty graficznej do laptopa Asus K72. Jest to karta ATI Mobility Radeon HD6370 a model układu BGA to 216-0774207.

ATI Radeon 5470 216-0774007

Układ BGA karty graficznej do laptopa Asus K72. Jest to karta ATI Mobility Radeon HD5470 a model układu BGA to 216-0774007.

Informacje uzupełniające:

Występujące na rynku modele laptopa Asus K72 Procesory występujące w laptopie Asus K72 Karty graficzne występujące w laptopie Asus K72 Rozmiar i typ ekranu
Asus K72JK-TY001V
Asus K72JR-TY025V
Asus K72F
Asus K72F-TY011V
Asus K72F-A1
Asus K72DR-Ty056V
Asus K72DR-A1
Asus K72F-TY016V
Asus K72JT-TY045V
AMD Athlon II P320
AMD Phenom II X3 N830
Intel Core i3 350M
ATI Mobility Radeon HD 5145M
ATI Mobility Radeon HD 5470M (216-0774007, 216-0774211, 216-0774009, 216-0749001)
ATI Mobility Radeon HD 6370M (216-0774207)
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics
LED 17.3″ HD Ready

Naprwa laptopa ASUS K72 – jak skutecznie naprawić te usterki?

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

Wymiana układu BGA karty graficznej ATI/AMD Radeon Mobility HD 5145M na nowy.

Wymiana układu BGA karty graficznej ATI/AMD Radeon Mobility HD 5470M na nowy.

Wymiana układu BGA karty graficznej ATI/AMD Radeon Mobility HD6370M na nowy.

Nieskuteczne, często spotykane metody naprawy:

Wygrzewanie karty graficznej lub mostka (na przykład oparalką, suszarką itp.) często nazywane „Reflow”

Reballing (przelutowanie, wymiana spoiwa) karty graficznej lub mostka

Wymiana płyty głównej na nową – nowych płyt praktycznie nie ma na rynku (lub są w zaporowych cenach) a kupno używanej wiąże się z ryzykiem ponownego wystąpienia tej samej usterki (usterka jest powtarzalna, gdyż jest wadą fabryczną).

Tak mogą objawiać się problemy z układem BGA karty graficznej w laptopie ASUS K72:

ASUS artefakty-gra

Tak mogą objawiać się problemy z kartą graficzną w laptopie ASUS K72. Widać tutaj zakłócenia, tak zwane artefakty,

ASUS artefakty

Tak zwana „szachownica” na ekranie. Kolejny objaw uszkodzenia karty grafiki w laptopie ASUS K72.

Kolorowa mozaika to także efekt awarii układu karty graficznej w laptopie ASUS K72.

Kolorowa mozaika to także efekt awarii układu karty graficznej w laptopie ASUS K72.

W laptopie ASUS K72 artefakty niekoniecznie muszą mieć postać taką jak powyżej, często mogą to być różnokolorowe pasy – niebieskie, zielone, czerwone. Mogą to być także kropki, przekłamania kolorów a nawet niekiedy dziwne znaki zamiast liter (tak często objawia się uszkodzenie pamięci VRAM albo szyny nią zarządzającej). Należy pamiętać, że często awaria karty graficznej może też po prostu objawiać się brakiem obrazu po włączeniu albo sygnałami dźwiękowymi.

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy? Czy mogę to zrobić samemu?

W przypadku laptopa ASUS K72 będziesz raczej potrzebował pomocy specjalistycznej firmy, gdyż wymiana układu BGA w tym latopie jest niemożliwa w domowych warunkach.

Karta graficzna w laptopach z serii ASUS K72 jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopach ASUS K72 przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Tak wygląda wymiana układu BGA karty graficznej w naszym serwisie (film dotyczy DELL Inspiron 17r, ale w ASUS K72 proces wygląda identycznie):
 

Naprwa laptopa ASUS K72 – gdzie skutecznie naprawić te usterki?

Pomocy najlepiej szukać w doświadczonym serwisie laptopów cieszącym się dobrą renomą. Należy zwracać uwagę na szczegóły takiej jak długość gwarancji (rzetelny serwis powinien udzielić co najmniej 12 miesięcznej gwarancji), typ naprawy – czy jest to regeneracja, reballing, reflow (nieskuteczne metody) czy też wymiana uszkodzonego układu BGA na fabrycznie nowy (skuteczna metoda). Kwestia ceny nie jest możliwa do określenia bez wcześniejszego dokładnego rozpoznania problemu a także bez znajomości modelu układu BGA czy chociażby modelu laptopa.

Serwis laptopów Express IT

Serwisanci firmy Express IT przy pracach diagnostycznych.

Odradza się korzystania z amatorskich metod naprawy znalezionych na forach w Internecie oraz na różnych filmikach w portalach takich jak YouTube. Przedstawione tam metody są często szkodliwe dla sprzętu – wygrzewanie opalarką, wygrzewanie w piekarniku – mogą wywołać nieodwracalne uszkodzenia, ale są one także szkodliwe dla zdrowia ponieważ w trakcie podgrzewania sprzętu w piekarniku, z elektroniki mogą wydobywać się różne szkodliwe opary, które osadzają się na ściankach piekarnika, w którym potem przygotowywana jest żywność.

Nasz serwis laptopów także oferuje naprawę laptopa ASUS K72 na atrakcyjnych warunkach. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz zgłosić nam naprawę (w tym celu wypełnij formularz zgłoszenia naprawy). Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów skontaktuj się znami po jeden z numerów: 77-441-32-33 lub 787-615-335 / 336. Możesz także napisać do naszego eksperta na czacie, lub wysłać do nas zapytanie.

Zobacz co piszą inni albo sam napisz:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj