Ocena użytkowników:

Ten artykuł jest długi!

Nie masz czasu, nie znasz się?

Wyślij do nas wiadomość

Zgłoś laptopa do naprawy

Zadzwoń: 793-874-431

Nasi serwisanci odpowiadają błyskawicznie a samo zgłoszenie naprawy nic nie kosztuje!
Pracujemy pn-pt, od 8 do 16.

…a jeśli masz czas to przewijaj dalej, miłej lektury!

Trwa promocja na naprawy!

Do końca promocji pozostało:

Im szybciej się skontaktujesz, tym lepszą cenę Ci damy na naprawę tego laptopa!

Jaki jest nasz serwis?

Zobacz nasz serwis na YouTube

Galeria naszego serwisu

Co sądzą o nas klienci?

Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M

Firma DELL to rozpoznawalna na całym świecie marka wytwarzająca zwłaszcza stacje robocze, rozwiązania serwerowe jak i również laptopy, na których w tym artykule się skupimy a konkretnie na Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M bowiem pomimo tego, że jest to komputer wysokiej klasy to nie jest bez wad, jakie tym wpisie jako serwisanci laptopów scharakteryzujemy i dodatkowo zademonstrujemy jakimi sposobami wykonuje się ich naprawę.


Dane ogólne o laptopie Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M

Notebook omawiany tutaj opiera się o procesor Intela i dedykowaną kartę grafiki AMD Radeon HD 8790M - 2048 MB co co może powodować, że będzie ten laptop poniekąd kłopotliwym ponieważ karty graficzne marki ATI/AMD potrafią płatać figle oraz paść w najmniej odpowiednim momencie. Niemniej jednak, tego typu laptopy zwykle wyróżniają się niemałą płynnością działania, jednak karta grafiki potrafi wygenerować dużo ciepła co przekłada się na jej awaryjność o czym zdążyło przekonać się sporo użytkowników Radeonów, którzy w jednej chwili ujrzeli w swoim laptopie dziwne twory albo nie ujrzeli nic. Nieraz nasz serwis tworzył o tym teksty, na przykład jeden z nich: lista wadliwych układów BGA ATI w których omawiamy wadliwe układy Radeon.

Najczęstsze problemy notebooka Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M i ich objawy a dodatkowo jakim sposobem je naprawić

Rejestr jaki znajduje się poniżej to zestawienie awarii zwykle spotykanych w komputerze Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M. Wykaz ów jest sporządzony zgodnie z częstością pojawiania się danego typu usterki. Dodatkowo pokażemy w skrócie jak przebiega w naszym serwisie laptopów usuwanie każdego opisanego problemu.
  1. Opis:
    Uszkodzenie karty grafiki to do niedawna w większości wypadków napotykany problem przynajmniej wedle statystyk. W głównej mierze odnosi się to do notebooków posiadających osobne karty grafiki w rodzaju Radeon czy GeForce lub inne zaprojektowane przez firmę AMD/ATI bądź nVidię. Żeby zobaczyć więcej na ten temat starczy wpisać w wyszukiwarce: wadliwe układy nvidia ati.

    Objawy:
    W wypadku uszkodzenia grafiki, oznaki są bardzo rozmaite. Z reguły jest to albo brak obrazu czy też zaburzenia w wyświetlanym obrazie nazywane "artefaktami". Świeższe laptopy mogą posiadać dwie karty graficzne - wbudowaną a także dedykowaną. W takiej sytuacji początkowo trudno odnotować usterkę grafiki, jako że przez większa część czasu notebook działa na tej zintegrowanej, dopiero gdy chcemy załączyć jakieś obciążające zadanie takie jak gra komputerowa gdzie wykorzystywana jest osobna karta grafiki, wyjdzie na jaw się wtedy, iż ma ona problemy albo po prostu notebook przestał ją wykrywać.

    Widok artefaktów w postaci pasów na ekranie.
    Naprawa:
    Naprawa uszkodzonej karty graficznej to teoretycznie czynność dosyć prosta. Starą, wadliwą kartę grafiki zamieniamy na sprawną i winno być po usterce. Jednak tylko tyle w teorii. Praktycznie przekonamy się, iż w dużej części notebooków karta graficzna jest przylutowana na płytę główną w formie układu BGA a to dla typowego klienta oznacza, że pomoże mu jedynie wizyta w serwisie i to takim, który dysponuje fachowymi narzędziami do lutowania chipów BGA. Sprawdź jak przebiega tego typu procedura serwisie notebooków:

  2. Opis:
    Kiedy uszkodzi się u nas wsad BIOS nasz komputer przenośny na sto procent nie będzie działał prawidłowo. BIOS to kluczowy program, który podpowiada notebookowi jaki element w którym miejscu a także w jakim czasie powinien się załączyć. Usterki tego typu są często samoistne, niekiedy występują też z powodu aktualizacji Windows przede wszystkim w nowych laptopach.

    Objawy:
    W głównej mierze oraz zazwyczaj: brak obrazu na matrycy w trakcie uruchamiania laptopa niekiedy nawet kompletna "śmierć" czyli zero reakcji na włączenie (jak gdyby nie dochodził prąd), zatrzymywanie się na obrazie startowym. Niektóre notebooki raportują błędy kodami dźwiękowymi ewentualnie świetlnymi (za pomocą diod LED).

    Naprawa:
    Na ogół jedyną prawdopodobną możliwością naprawienia jest zaprogramowanie BIOSu z wykorzystaniem specjalistycznego programatora. Co prawda niektóre notebooki posiadają system CRISIS RECOVERY jednakże nie jest on bez zarzutu i w dużej części wypadków zwyczajnie nie działa. Na niżej zaprezentowanym filmie można zobaczyć jak przebiega programowanie BIOSu w naszym serwisie laptopów:

  3. Opis:
    Pamięć RAM to jeden z głównych podzespołów laptopa w efekcie jej dysfunkcja z pewnością nie zostanie niezauważona. Wada ta nie będzie aż taka straszna dlatego że jak na razie dosyć pokaźna liczba laptopów ma pamięć RAM prostą w wymianie, tymczasem coraz częściej projektowane są w dużym stopniu zintegrowane notebooki gdzie pamięć bywa na stałe lutowana na płytę główną.

    Objawy:
    Symptomy uszkodzenia RAMu mogą być podobnie wyglądające do sporej liczby pozostałych usterek tak więc co poniektóre z nich mają prawo wydawać się zwodnicze. Jednakże warto je scharakteryzować a najczęściej okaże się to: niestabilna praca laptopa, zwieszanie się, problemy z uruchomieniem systemu, różne błędy systemu. Trafiają się również wypadki gdzie komputer przenośny nie uruchomi się wcale - po przyciśnięciu włącznika, ekran pozostanie czarny. Co poniektóre laptopy są w stanie w tego typu sytuacji zakomunikować błąd przy użyciu sygnałów dźwiękowych czy też diodami na obudowie.

    Naprawa:
    Zwykle nie będzie tu nic zawiłego i dać radę sobie może z takim zagadnieniem praktycznie każdy. Uszkodzoną kostkę RAM ot tak zamienia się na sprawną - bo jak do tej pory w większości notebooków jest to łatwa czynność. Trudniej będzie w wypadku gdy nasz komputer ma pamięć wlutowaną na płytę główną - wtedy o wymianę będziemy musieli poprosić serwis.

  4. Opis:
    Uszkodzenie mikroprocesora to dość istotna awaria albowiem kwalifikuje się go do najistotniejszych podzespołów w laptopie a mówiąc w najprostszych słowach - z uszkodzonym procesorem sprzęt nie będzie funkcjonować poprawnie czy też może w ogóle nie działać. Skala problemu przy uszkodzeniu procesora jest zależna głównie od typu mikroprocesora zastosowanego w naszym komputerze.

    Objawy:
    Uszkodzenie mikroprocesora może mieć w gruncie rzeczy mnóstwo znaków od problemów ze stabilnością aż po absolutne unieruchomienie notebooka. Notebook może się wieszać bez powodu, mieć trudności z załączeniem, czasami może zdarzyć się również, iż popsuty mikroprocesor emituje zbyt duże ilości ciepła przez co laptop może się przegrzewać a w efekcie samoistnie wyłączać. Gdy masz niepewność czy w Twoim notebooku doszło do uszkodzenia procesora skontaktuj się z nami, pomożemy to sprecyzować.

    Naprawa:
    Wielkiej tajemnicy w tym przypadku nie ma. Jeżeli procesor jest zamontowany w otwieranym gnieździe to można go zamienić w domowych warunkach, trudniej jest kiedy mikroprocesor będzie przylutowany na płytę główną jako układ BGA, wtedy raczej niezbędna okaże się pomoc serwisu. Informacje na temat tego jak zamontowany jest mikroprocesor w laptopie Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M dowiesz się w dalszej części artykułu.

  5. Opis:
    Zepsucie układu zasilającego to usterka, jaką niełatwo sprecyzować w krótkich słowach w taki sposób by szczegółowo stwierdzić to część, która się zepsuła. Głównie wywołane jest to tym, iż obwodów zasilania w standardowym notebooku można znaleźć co najmniej kilka i każdy z osobna odpowiada za dostarczanie prądu do pojedynczych elementów będących płycie głównej toteż każda jedna usterka zasilania może jawić się w inny sposób.

    Objawy:
    Wyłącznym objawem zepsutego układu zasilania jaki bywa dość wyrazisty jest wprost brak jakiegokolwiek zasilania. O ile wykluczymy uszkodzenie ładowarki a do komputera wciąż nie będzie płynął prąd to możemy być nieomal pewni iż problem leży w jednym z układów zasilających na płycie głównej laptopa. Pomimo tego niełatwo jest zdecydowanie odpowiedzieć w którym miejscu, w związku z tym jeżeli masz jakieś niejasności to zapraszamy do kontaktu się z naszą firmą.

    Przypalony podzespół zasilania na płycie głównej laptopa
    Naprawa:
    Tak jak wyżej napisano - problemów z zasilaniem może być naprawdę wiele a co się z tym wiąże - można napotkać mnóstwo sposobów ich naprawienia od prostych czynności polegających na podmianie uszkodzonych elementów po te bardziej złożone polegające na regeneracji uszkodzonych układów. To jakim sposobem usuwamy daną awarię zależne jest od tego jakiego rodzaju to uszkodzenie jest i gdzie znajduje się jego źródło.
    Wideo z naszej firmy przedstawiający podmianę
    przypalonego komponentu zasilania.

  6. Opis:
    Chipset zalicza się do krytycznych elementów wchodzących w skład płyty głównej notebooka a gdy zdarzy się okoliczność jego uszkodzenia, wtenczas nasz notebook oczywiście nie będzie chodził dobrze. Z tej przyczyny że na ogół chipset jest integralnym elementem płyty głównej to w wypadku jego awarii okaże się wymagana pomoc ze strony serwisu laptopów.

    Objawy:
    Rolą chipsetu przeważnie jest kontrolowanie funkcjonowania podzespołów przyłączonych do płyty głównej mianowicie portów USB, dysków HDD i tym podobnych w związku z tym w wypadku problemów z chipsetem Intel QM87 możemy oczekiwać utrudnień z funkcjonowaniem tego typu podzespołów. Zależnie od typu chipsetu może też on trudnić się kontrolowaniem pamięci RAM bądź magistrali karty grafiki. W dalszej partii tego tekstu scharakteryzowalibyśmy usterki typowe dla chipsetu Intel QM87 występującego w Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M.

    Widzimy tutaj poważny przykład uszkodzenia chipsetu.
    Przy takim wypaleniu komputer już raczej nie będzie działać.
    Naprawa:
    Tak jak zostało powiedziane - ogólnie dowolny chipset jest lutowany do płyty głównej wskutek tego jego zamiana samodzielnie niestety odpada i niezbędne będzie w tym miejscu zwrócenie się do serwisu laptopów. Na niżej przedstawionym zdjęciu da się dostrzec jak wygląda chipset zdjęty z płyty głównej:
    Tak się prezentuje procedura wymiany chipsetu w laptopie.


Najważniejsze podzespoły notebooka Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M i ich cechy

Procesor i płyta główna

Zagłębiając się w sprawy technologiczne notebooka Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M zaczniemy od od mikroprocesora oraz płyty głównej. Mamy w tym miejscu do czynienia z układem serii Core "i" czwartej generacji Haswell mający 4 rdzenie tzw. Quad-Core a jego model to Intel Core i7-4800MQ. Zamontowano ten procesor w płycie głównej używając gniazda PGA to znaczy dobrze znanego rodzaju gniazda stosowanego w dużej ilości laptopów jak i również komputerów stacjonarnych (chociaż trend ten przechyla się na rzecz montowania procesorów w postaci układu BGA - sprawdź co oznacza BGA), które jest najmniej problemowe i w przypadku chęci modernizacji procesora albo gdy nastanie konieczność jego zmiany spowodowanej awarią - nie stanie się to trudna sprawa i przy odrobinie zręczności da sobie radę z tym każdy właściciel laptopa
Procesor typu PGA oraz widoczne nogi przy pomocy jakich instalowany jest w gnieździe
. Koncept inżynieryjny na bazie którego skonstruowano płytę główną to architektura dwu-układowa - procesor oraz stworzony przez Intela układ PCH (Platform Controller Hub). Najczęściej w tego typu konstrukcji procesor obok bycia nadrzędną jednostką obliczeniową, pełni także rolę kontrolera pamięci RAM oraz magistrali PCI-Express odpowiadającej za transfer danych z dedykowaną kartą graficzną, czasami zdarza się też, iż procesor sam w sobie ma zintegrowaną kartę graficzną, lecz nie jest to zasadą. Most PCH tymczasem zajmuje się obsługą reszty peryferiów takich jak USB, dyski twarde, dźwięk czy też sieci
Grafika ze schematem blokowym standardowej architektury dwu-układowej

Karta grafiki

Model karty graficznej AMD Radeon HD 8790M - 2048 MB przynależny do rodziny chipów Radeon serii 8700M to znaczy karta niezależna tzw. dedykowana z własną pamięcią jaki zaimplementowano w opisywanym dzisiaj komputerze powoduje, iż takiej konfiguracji komputer przenośny doskonale nada się do sporej ilości ról ponieważ świetnie odnajdzie się jako centrum rozrywki za pomocą którego bez problemu możemy przeglądać internet i w pełni korzystać z jego nieskończonych zasobów, świetnie sprawdzi się także jako sprzęt do biura a dodatkowo będziemy mogli na nim pograć w niektóre gry gdyż klasa tego notebooka jest wypośrodkowaniem pomiędzy wielozadaniowością, ceną i wydajnością i jakością. Podsumowując - mając w naszym laptopie Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M układ graficzny AMD Radeon HD 8790M - 2048 MB doskonałe będą dla tego sprzętu czynności typu słuchanie muzyki, filmy, praca o charakterze biurowym i gry, czasem nawet te lepsze - atrybuty tego notebooka zostały dopasowane dobrane tak, żeby zadowolić zasadniczo każdego użytkownika od tego o najmniejszych wymaganiach aż do tego, który potrzebuje przyzwoitej wydajności i uniwersalności i poczucia pewności, iż nic nie będzie się "ścinać".

Chipset

W notebooku Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M wykorzystano chip Intel QM87 należący do rodziny Lynx Point sersies . To jest układ scalony rodzaju PCH co jest skrótowcem z języka angielskiego i znaczy Platform Controller Hub - jak idzie zauważyć z nazwy jest to kontroler zarządzający całą platformą sprzętową notebooka i można go spotkać jako pojedynczy chip, który trudni się nad kontrolą istotnej części podstawowych elementów na płycie głównej. Najczęstsze usterki które może on wywołać to: samorzutne wyłączenie po upłynięciu około 30 minut, wiatrak aktywny na maksymalnych obrotach cały czas, długie uruchamianie się zanim wyświetli się obraz na matrycy,

Specyfikacja sprzętowa

Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
Procesor Intel Core i7-4800MQ
Karta graficzna AMD Radeon HD 8790M - 2048 MB
Ilość pamięci RAM 8192 MB 
Pojemność dysku 128 GB
Rozmiar ekranu 15.6 cali 16:9
Model chipsetu Intel QM87

Jakich rzeczy dodatkowo na temat opisywanego notebooka poszukiwali pozostali użytkownicy?

Pozostali internauci szukali również w temacie Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M fraz:

chłodzenie, wiatrak ociera, naprawa dysku, problem z internetem, problem z USB, problem z dźwiękiem, twardy dysk, nie działa USB, wymiana karty grafiki, spalony procesor, wymiana USB, jak ulepszyć procesor, nie działa touchpad, pasta na procesor, zamulony, nie działa sieciówka, nowe termopady, naprawa mostka północnego, po zalaniu, czyszczenie po zalaniu, wymiana wiatraka, bardzo głośno działa, nowa karta graficzna, ulepszenie grafiki, wymiana taśmy matrycy, HDMI nie działa, wymiana matrycy, naprawianie płyty głównej, brak dźwięku, grzeje się, RAM, autoryzowany serwis, nie chce ładować baterii, uszkodzona kamerka, mostek południowy, uszkodzony dysk, uszkodzony wiatrak , zalana klawiatura, wymiana HDMI, zalał się, połamana obudowa, naprawa po zalaniu, nie pracuje na baterii, BGA, wymiana obudowy, spalona grafika, wymiana gniazda zasilania, klawiatura, obudowa, wentylator, mikrofon nie chce działać, wymiana płyty głównej, ile kosztuje wymiana karty graficznej, koszt wymiany matrycy, kwota wymiany płyty głównej, cena wymiany procesora, ile kosztuje wymiana obudowy, wymiana CPU, zalana płyta główna, ile kosztuje wymiana dysku, nie działają głośniki, konserwacja chłodzenia, wolno działa, przegrzewanie, wymiana sieciówki, gniazdo zasilania, karta grafiki, fabrycznie nowa płyta, wymiana baterii, problem z WiFi, problemy z baterią, jak się naprawa , gdzie naprawić, nie ma internetu, potłuczona matryca, wymiana pamięci RAM, zwarcie, jak rozkręcić, popsuta płyta główna, uszkodzona taśma matrycy, jak przyspieszyć, naprawa zwarcia, płyta główna, wentylator hałasuje, nie działa WiFi, touchpad, jak nałożyć pastę, nowe głośniki
[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj