mega888 Miga dioda zasilacza w laptopie, zasilacz laptopa cyka, pyka, tyka. | Ogólnopolski serwis laptopów Express IT
Kategorie: Porady Komputerowe

Miga dioda zasilacza w laptopie, zasilacz laptopa cyka, pyka, tyka, niekiedy czuć zapach spalenizny.

Ocena użytkowników:

Migająca dioda zasilacza

  • Zasilacz laptopa „cyka”

  • Czuć zapach spalenizny

Przyczyny i naprawa

 

Właśnie zauważyłeś, że Twój laptop nie chce się włączyć? Szukając przyczyny zauważyłeś że dioda zasilacza miga? Albo może zasilacz laptopa cyka lub wydaje inny cykliczny dźwięk, poczułeś spaleniznę a może wszystko na raz?
Jeśli tak właśnie się dzieje, prawdopodobnie problem tkwi albo w zasilaczu do laptopa albo w samym laptopie. Wyjaśnimy tutaj szczegółowo jak rozpoznać przyczyny tej usterki oraz jak wyglądają rozwiązania tego problemu.

Miga dioda zasilacza w laptopie – co to oznacza?

Migająca dioda w zasilaczu laptopa to najczęściej oznaka problemów z jego układem zasilania. Problem może pojawić się nagle lub czasami może występować sporadycznie, lecz w ostateczności i tak się nasili na tyle, żeby laptop przestał się włączać.

Tak wygląda migająca dioda w zasilaczu laptopa.

Jednak migająca dioda w zasilaczu laptopa jest bardzo dobrą wskazówką diagnostyczną. Już na tym etapie możemy stwierdzić, czy problem tkwi w laptopie czy w samym zasilaczu, a jest to istotne gdyż w przypadku awarii samego zasilacza powinniśmy uporać się z tym sami po prostu wymieniając zasilacz na nowy, jednak jeśli przyczyna tkwi w laptopie, tutaj potrzebna już raczej będzie pomoc serwisu laptopów. Bardzo często zjawisku migającej diody w zasilaczu, towarzyszy regularny dźwięk „cykania”.

Zasilacz laptopa cyka, pyka,tyka – co to oznacza?

Jeśli zasilacz do Twojego laptopa cyka, pyka, tyka – po prostu jeśli wydaja jakiś jednostajny dźwięk – jest to równoznaczne z migającą diodą, z tym że po prostu niektóre zasilacze nie posiadają diody sygnalizującej pracę, tak więc problem z zasilaczem laptopa możesz stwierdzić na podstawie tego, że „cyka”.

Zasilacz bez diody sygnalizującej pracę. Problemy z nim można rozpoznać poprzez charakterystyczne jednostajne „cykanie”.

Czuć zapach spalenizny – co to oznacza?

Gdy z laptopa wydobywa się zapach spalenizny, z całą pewnością mamy do czynienia z dość poważnym uszkodzeniem, gdyż doszło do przepalenia się któregoś z elementów płyty głównej laptopa. Usterka jest poważna z tego powodu, że musiała zaistnieć bardzo wysoka temperatura, która mogła uszkodzić obwody na płycie głównej laptopa co bardzo komplikuje naprawę, lecz mimo wszystko w dużej części przypadków da się to naprawić poprzez regenerację spalonych ścieżek laminatu.

Widać tutaj zaznaczone spalone elementy płyty głównej laptopa, które są źródłem zapachu spalenizny.

Co jest przyczyną tej usterki?

Migająca dioda zasilacza laptopa, zapach spalenizny lub też regularne cykanie to najczęściej oznaka wystąpienia zwarcia. Zwarcie mogło wystąpić w w samym zasilaczu, co jest wariantem optymistycznym, lecz mogło do niego dojść także na płycie głównej laptopa, co jest już mniej komfortową sytuacją, gdyż w tym wypadku nie obejdzie się bez wizyty w serwisie.

Usterka ta często występuje samoistnie, więc użytkownik nie ma większego wpływu na jej wystąpienie, prędzej można powiedzieć, że za występowanie tego problemu odpowiedzialne są komponenty które ulegają wyeksploatowaniu lub awarii z powodu ich wadliwości. Lecz czasem można spotkać się z przypadkami w których ktoś majsterkował i samodzielnie próbował naprawić przetarty przewód od zasilacza laptopa podłączając odwrotnie bieguny i powodując zwarcie co może powodować spalenie się elementów na płycie głównej laptopa (przykład na zdjęciu powyżej). Dobranie zasilacza o zbyt małej mocy też może owocować takimi skutkami.

Jak sprawdzić czy zwarcie jest w zasilaczu?

Po prostu odłącz zasilacz od laptopa. Jeśli dioda zasilania będzie dalej migać, bądź zasilacz będzie cykać – wtedy mamy do czynienia ze zwarciem w samym zasilaczu. Przyczyną tego zwarcia jest najczęściej przetarcie izolacji kabla na odcinku od zasilacz do laptopa – przetarcie powoduje połączenie się dwóch biegunów wewnątrz przewodu co właśnie owocuje zwarciem. W tym wypadku pomoże wymiana zasilacza.

Jak sprawdzić czy zwarcie jest w laptopie?

Odłącz zasilacz od laptopa. Jeśli dioda zasilacza przestanie migać bądź „cykanie” ustąpi, wtedy z pewnością mamy do czynienia ze zwarciem w płycie głównej laptopa. Usterka ta jest dość skomplikowanym uszkodzeniem i niekiedy może być bardzo rozległa z tego też powodu w przypadku zwarcia w laptopie najlepiej zgłosić się z tą usterką do serwisu laptopów.

Za zwarcie w laptopie może odpowiadać tak naprawdę każdy z tysięcy elementów znajdujących się w jego wnętrzu. Począwszy od tak banalnych podzespołów jak kondensatory ceramiczne, poprzez tranzystory i kontrolery przetwornic, na układach scalonych kończąc.

Na obrazku zaznaczono przykładową przetwornicę w laptopie. W przetwornicach często pojawiają się zwarcia. Lecz tak na prawdę zwarcie może nastąpić prawie w każdym widocznym na płycie elemencie.

Jak naprawić tą usterkę?

Przedstawiliśmy dwie możliwości wyeliminowania tej usterki. Pierwsza to po prostu wymiana zasilacza na nowy, co raczej nie powinno nikomu przysparzać żadnych problemów. Natomiast w drugim wypadku czyli zwarciu w laptopie, naprawa tej usterki to czynność dość skomplikowana i prawie zawsze wiąże się z dość długim poszukiwaniem przyczyny zwarcia i nawet gdy znajdziemy jego źródło, często okazuje się, że jest to jakiś element elektroniczny na płycie głównej laptopa, który trzeba wylutować i na jego miejsce wstawić sprawny a i bywają przypadki gdzie naprawa nie kończy się na wymianie jednego elementu.

Tutaj przykładowy filmik z wymiany zwartego kontrolera przetwornicy w laptopie HP Pavilion DV5 w naszym serwisie laptopów:

Układ KBC też może być przyczyną zwarcie, tutaj prezentacja jego wymiany w naszym serwisie laptopów:
 

Artykuł ten dotyczy laptopów praktycznie wszystkich marek:

Asus, Acer, Hp, Dell, Toshiba, Samsung, MSI, IBM, Lenovo, Sony Vaio, HP Compaq, BenQ, Fujitsu Siemens

Robert Dubina- serwisant laptopów

Przez wiele lat główny technik i wdrożeniowiec wielu nowatorskich rozwiązań w Serwisie Laptopów Express IT. Autor wielu artykułów i filmów o tematyce serwisowania laptopów. Pasjonat i w sporej części samouk ale też certyfikowany technik montażu układów scalonych w obudowie BGA. Człowiek orkiestra - naprawia, pomaga, pisze, nagrywa - to dzięki niemu tysiące zainteresowanych osób poznało przyczyny i rozwiązania swoich problemów z laptopami.

Share
Opublikowane przez
Robert Dubina- serwisant laptopów

Recent Posts

Lenovo IdeaPad 3 15IIL05 – uszkodzona pamięć RAM wlutowana

Brak obrazu w laptopach serii Lenovo IdeaPad  Zauważyliśmy, że we wszystkich modelach serii IdeaPad i…

14 godzin temu

Brak obrazu na HDMI – usterka wewnątrz gniazda

Usterka gniazda HDMI  w laptopach - Brak obrazu na monitorze zewnętrznym W laptopach które często…

2 dni temu

Naprawa wyrwanego gniazda baterii w laptopie Asus GL704

Wyrwane gniazdo baterii - na przykładzie laptopa Asus GL704 W laptopach marki Asus bardzo często…

3 dni temu

Wymiana taśmy matrycy w laptopie Acer AN515-55 – 144Hz FHD EDP 15,6″

Jakie objawy mogą wskazywać na uszkodzoną taśmę matrycy w laptopie?  Podczas poruszania klapą matrycy znika…

4 dni temu

Wymiana klawiatury zgrzewanej w laptopie ASUS VivoBook 15

W artykule, pokażemy jak wygląda poprawna wymiana klawiatury zgrzewanej w laptopie marki Asus VivoBook 15.…

5 dni temu

Masowy problem w Lenovo Legion! Uszkodzony układ KBC i gniazdo zasilania – Naprawa i omówienie

Co to za masowy problem? Bardzo często w ostatnim czasie naprawiamy laptopy gamingowe Lenovo Legion,…

5 dni temu

Czytasz stronę w wersji AMP. Link do pełnej wersji na końcu strony.