mega888 Naprawa RROD (3 czerwone diody) w XBOX 360 – reballing CPU. | Ogólnopolski serwis laptopów Express IT
Kategorie: KonsoleXbox 360

Naprawa RROD (3 czerwone diody) w XBOX 360 – reballing CPU.

Ocena użytkowników:

RROD W XBOX 360

  • Co to jest?

  • Dlaczego występuje?

  • Jak naprawić?

Poradnik dla użytkowników

Zapraszamy do artykułu traktującego o procedurze naprawy usterki „RROD” (trzy czerwone diody) w konsoli XBOX 360. Przedstawimy tutaj przyczyny występowania usterki, pokażemy cały przebieg prawidłowo wykonanej naprawy (reballing BGA) oraz opiszemy dlaczego nie warto nie próbować napraw na podstawie znalezionych w sieci amatorskich opisów.

 Co to jest RROD?

Trzy czerwone diody (zwane też RROD – z angielskiego Red Ring of Death) jest dość rozpoznawalnym błędem w przypadku konsoli XBOX 360. Trzy czerwone diody świecące się wokół przycisku Power konsoli XBOX 360, najczęściej zwiastują spore kłopoty. Awaria XBOX 360 objawiająca się trzema czerwonymi diodami czyli RROD nie oznacza nieodwracalnej awarii naszej konsoli XBXOX 360.

Tak zwane 3 czerwone diody w XBOX 360

Dlaczego RROD wystąpiło w moim XBOX 360?

Trzy czerwone diody (RROD) występują wskutek pękania spoiwa łączącego procesor CPU (lub GPU) konsoli XBOX 360 z płytą główną. Pęknięcie tych połączeń powoduje właśnie RROD. Pozornie są to trzy czerwone diody, jednak można z nich odszyfrować dokładny kod błędu, który konkretnie informuje co uległo uszkodzeniu. Więcej na temat przyczyn występowania RROD można przeczytać w tym artykule: Przyczyny występowania RROD.

Kod można odczytać, gdy konsola jest włączona i świecą się 3 czerwone diody. Wtedy naciskamy i przytrzymujemy przycisk synchronizacji pada oraz wciskamy 4x przycisk Eject. Za każdym jego wciśnięciem, czerwone diody powinny zaświecić się w innym układzie. Każdy układ odpowiada danym cyfrom, a cyfry dają kod błędu, który następnie możemy odczytać z tabeli kodów błędów.

Układy diod odpowiadają cyfrom:

  • 4 diody – 0
  • 1 dioda – 1
  • 2 diody – 2
  • 3 diody – 3

Najczęstsze kody błędów:

  • 0001 – Problem z zasilaniem
  • 0002 – Problem z siecią
  • 0003 – Problem zasilaniem układu CPU lub GPU
  • 0010 – Problem z układem mostu południowego
  • 0011 – Przegrzanie układu CPU
  • 0012 – Przegrzanie układu GPU
  • 0013 – Przegrzanie pamięci RAM
  • 0021 – Problem z Firmware napędu
  • 0022 – Błąd układu CPU – możliwe zimne luty pod układem
  • 0102 – Błąd układu GPU – możliwe zimne luty pod układem
  • 1003 – Błąd dysku twardego
  • 0110 – Błąd pamięci RAM lub układu CPU
  • 1022 – Błąd dotyczący kabla AV lub uszkodzenie układu skalującego ANA/HANA

 

Jak skutecznie naprawić RROD?

W tym miejscu chcielibyśmy uprzedzić przed wieloma poradami na temat naprawy RROD, jakie można znaleźć w internecie, na YouTube czy na forach internetowych. Najczęściej wspomina się tam o metodach w rodzaju wygrzewania konsoli owiniętej w ręcznik czy też nagrzewania płyty głównej konsoli XBOX 360 różnymi narzędziami takimi jak opalarka do drewna a nawet można się spotkać z poradami sugerującymi włożenie płyty głównej konsoli do piekarnika.

Jeśli zależy Ci na skutecznej naprawie RROD w konsoli XBOX 360, NIE ZALECAMY korzystania z metod, które sugerowane są w tego typu poradach, ponieważ może to doprowadzić do nieodwracalnego już uszkodzenia konsoli XBOX 360. Jedyną skuteczna metodą naprawy RROD jest reballing BGA.

W tym artykule przedstawimy cały przebieg skutecznej naprawy RROD czyli reballingu BGA, który jak sami się sam przekonasz – do prostych nie należy i na pewno nie jest możliwe jej wykonanie w domowych warunkach, lub niskim kosztem – a takie oferty często można znaleźć w sieci.

 

Dlaczego nie każdy może wykonać reballing BGA?

Skuteczną naprawą RROD w XBOX 360 jest tak zwany reballing. Reballing jest procesem, który polega na odlutowaniu procesora CPU (lub GPU) od płyty głównej konsoli, usunięcia starego uszkodzonego spoiwa za równo z procesora CPU (lub GPU) jak i z płyty głównej konsoli. Następnie nakłada się nowe spoiwo na procesor CPU (lub GPU) po czym wlutowuje się go z powrotem na płytę główną konsoli XBOX 360. Taką technologię montażu nazywa się BGA a układy montowane w tej technologii potocznie nazywa się układami BGA.

Lutowanie BGA jest operacją niezwykle skomplikowaną i wymagającą odpowiednich narzędzi oraz wiedzy i umiejętności. Każdy szczegół podczas wykonywania lutowania BGA ma wpływ na jego powodzenie. Szczególnie istotne są dwa parametry podczas lutowania BGA – temperatura oraz czas. Generalnie lutowanie BGA można by zdefiniować w bardzo prosty sposób – odpowiednia temperatura w odpowiednim czasie. Lecz gdyby przyjrzeć się temu bliżej, dowiemy się, że istotna jest także odpowiednia prędkość przyrostu temperatury w odpowiednim czasie. Raz temperatura powinna rosnąć szybciej, raz wolniej a niekiedy przez chwilę utrzymywać stałą wartość. Najlepiej te słowa zobrazuje poniższy wykres, który jest przykładowym wykresem przyrostu temperatury w czasie podczas lutowania BGA:

Tak wygląda standardowy profil lutowania BGA.

 

Widzimy na tym wykresie jak linia przyrostu temperatury w czasie zmienia się w różnych momentach. Najpierw ma miejsce etap Pre-Heat czyli nagrzewanie całej płyty głównej, następnie jest etap Soak Zone czyli narastanie temperatury a na końcu mamy Reflow Zone czyli szczytowy moment w którym następuje roztopienie spoiwa oraz zlutowanie układu z płytą główna konsoli XBOX 360. Oprócz tego należy do lutowania BGA dobrać odpowiedni topnik o właściwym czasie i temperaturze aktywacji dla danego profilu lutowania, co ma niemały wpływ na właściwe wlutowanie układu do płyty.

Oprócz właściwego przeprowadzenia samego procesu lutowania BGA należy zachować także spełniać szereg innych wymagań takich jak przestrzeganie norm EDS czyli ochrony przed ładunkami elektrostatycznymi.

Należy do tego używać specjalnych narzędzi wykonanych z tworzywa rozpraszającego ładunki elektrostatyczne, a oprócz tego specjalnej odzieży w postaci rękawiczek i opaski uziemiającej na nadgarstek oraz stanowiska pracy z matą antystatyczną rozpraszającą ładunki elektryczne. Spełnianie tych podstawowych warunków determinuje sukces całej operacji oraz zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa co przekłada się bezpośrednio na żywotność konsoli po takiej naprawie.

Powyżej zostały przedstawione szczegóły tylko na temat samego lutowania BGA. Natomiast głównym tematem tego artykułu jest reballing BGA. Jak zostało wspomniane wcześniej, reballing BGA to naniesienie nowego spoiwa na układ BGA, jednak lutowanie BGA jest procesem ściśle powiązanym z reballingiem – te dwie operacje wzajemnie się uzupełniają prowadząc do naprawy konsoli.  Ogólnie przyjęło się te dwie operacje ujmować jako jedność i nazywać właśnie – REBALLING BGA.

Kończąc część teoretyczną przejdźmy teraz do części praktycznej – czyli opisu całego procesu od wylutowania, poprzez naniesienie spoiwa aż po ponowne wlutowanie układu BGA.

 

Naprawa RROD XBOX 360 czyli reballing CPU

Aby rozpocząć reballing układu CPU (CPU – Central Processing Unit – główny procesor konsoli) w XBOX 360, na sam początek należy ten układ zdemontować. Aby się do tego zabrać, należy usunąć klej zabezpieczający układ (w niektórych wersjach konsoli tego kleju nie ma). Należy to zrobić przy pomocy gorącego powietrza oraz pincety:

 

Usuwanie kleju zabezpieczającego procesor GPU

 

W następnym kroku kładziemy płytę główną konsoli XBOX na specjalistycznej stacji do lutowania BGA, gdzie podłączamy czujniki temperatury. Zielony czujnik do badania temperatury obok układu, oraz przyklejony żółtą taśmą – do badania temperatury pod układem:

 

Wylutowywanie układu CPU.

 

Następnie po osiągnięciu przez płytę i układ temperatury rozpływu spoiwa, układ demontuje się z płyty za pomocą chwytaka podciśnieniowego, co prezentuje poniższy filmik (widoczna folia aluminiowa ma na celu izolację przed ciepłem elementów, dla których nie jest wskazane zbyt nadmierne nagrzewanie):

 

 

 

 

Kolejnym krokiem po wylutowaniu układu, jest jego oczyszczenie z resztek starego spoiwa. Czyszczenia układu należy dokonywać bardzo szybko zraz po zdjęciu go z płyty głównej, ponieważ gdy zdąży on ostygnąć, ponowne jego gwałtowne rozgrzewanie poprzez przyłożenie rozgrzanego grotu, może wywołać szok temperaturowy, co nie zawsze jest dla takiego układu korzystne. Tak wygląda czyszczenie układu za pomocą specjalnego grotu oraz miedzianej tasiemki pochłaniającej spoiwo:

 

Czyszczenie układu CPU z resztek starego spoiwa.

 

Oprócz układu wyczyścić także należy resztki spoiwa, które pozostały na płycie głównej konsoli XBOX 360 w ten sam sposób, a oprócz tego resztki topnika należy wyczyścić bezpyłową chusteczką chłonną nasączoną izopropanolem:

 

Czyszczenie płyty głównej z resztek starego spoiwa.

Wycieranie resztek topnika za pomocą ściereczki bezpyłowej i izopropanolu.

Oczyszczone pola lutownicze na płycie głównej.

 

Kolejnym etapem jest tak właściwie tytułowy etap tego artykułu – reballing, czyli naniesienie nowego spoiwa na układ. Spoiwo nakłada się za pomocą specjalnego szablonu (matrycy), którego otwory pokrywają się z wyprowadzeniami układu konsoli. Taki szablon nakłada się na układ a następnie rozprowadza się w nim spoiwo w postaci cynowych kulek:

 

Szablon do nanoszenia nowego spoiwa na układ.

 

Szablon z nałożonym nowym spoiwem na układzie.

 

Następnie układ z tak naniesionym spoiwem trafia do pieca grzewczego, gdzie następuje rozpływ spoiwa i jego przylutowanie do układu. Po wyjęciu układu z pieca i zdjęcia szablonu otrzymujemy układ z naniesionym nowym spoiwem, który prezentuje się następująco:

 

Układ z naniesionym i nowym spoiwem gotowy do wlutowania.

 

Następnym etapem naprawy konsoli XBOX 360 jest ponowne wlutowanie takiego układu do płyty głównej. Najpierw jednak należy pola lutownicze na płycie głównej konsoli posmarować topnikiem, który zapewnia poprawne przylutowanie się układu do płyty, po czym układ należy precyzyjnie umiejscowić na polach lutowniczych:

 

Nanoszenie topnika na pola lutownicze.

Ustawianie układu na polach lutowniczych.

 

Ostatnim krokiem tej naprawy XBOX 360 jest wlutowanie układu z powrotem na płytę główną. Proces ten odbywa się identycznie jak jego wylutowywanie. Używa się tych samych profili temperaturowych oraz tych samych pomiarów temperatury. Po wlutowaniu układu możemy z powrotem cieszyć się widokiem sprawnej konsoli XBOX 360:

 

Sprawna konsola XBOX 360 już po reballingu BGA.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci tematykę naprawy konsol XBOX 360 oraz uświadomił, że nie jest to proces łatwy i wymagający odpowiedniej wiedzy, narzędzi oraz nakładów. Artykuł ten powstał głównie w celu uświadomienia, jak wygląda skuteczna naprawa konsoli oraz w celu uświadomienia, że tanie oferty naprawy, z którymi można się spotkać w sieci, są nader podejrzane i nie zawsze uczciwe.

 

Cały przebieg naprawy można też zobaczyć na filmie przygotowanym przez nasz serwis:

 
Robert Dubina- serwisant laptopów

Przez wiele lat główny technik i wdrożeniowiec wielu nowatorskich rozwiązań w Serwisie Laptopów Express IT. Autor wielu artykułów i filmów o tematyce serwisowania laptopów. Pasjonat i w sporej części samouk ale też certyfikowany technik montażu układów scalonych w obudowie BGA. Człowiek orkiestra - naprawia, pomaga, pisze, nagrywa - to dzięki niemu tysiące zainteresowanych osób poznało przyczyny i rozwiązania swoich problemów z laptopami.

Share
Opublikowane przez
Robert Dubina- serwisant laptopów

Recent Posts

Lenovo IdeaPad 3 15IIL05 – uszkodzona pamięć RAM wlutowana

Brak obrazu w laptopach serii Lenovo IdeaPad  Zauważyliśmy, że we wszystkich modelach serii IdeaPad i…

1 dzień temu

Brak obrazu na HDMI – usterka wewnątrz gniazda

Usterka gniazda HDMI  w laptopach - Brak obrazu na monitorze zewnętrznym W laptopach które często…

2 dni temu

Naprawa wyrwanego gniazda baterii w laptopie Asus GL704

Wyrwane gniazdo baterii - na przykładzie laptopa Asus GL704 W laptopach marki Asus bardzo często…

3 dni temu

Wymiana taśmy matrycy w laptopie Acer AN515-55 – 144Hz FHD EDP 15,6″

Jakie objawy mogą wskazywać na uszkodzoną taśmę matrycy w laptopie?  Podczas poruszania klapą matrycy znika…

5 dni temu

Wymiana klawiatury zgrzewanej w laptopie ASUS VivoBook 15

W artykule, pokażemy jak wygląda poprawna wymiana klawiatury zgrzewanej w laptopie marki Asus VivoBook 15.…

5 dni temu

Masowy problem w Lenovo Legion! Uszkodzony układ KBC i gniazdo zasilania – Naprawa i omówienie

Co to za masowy problem? Bardzo często w ostatnim czasie naprawiamy laptopy gamingowe Lenovo Legion,…

6 dni temu

Czytasz stronę w wersji AMP. Link do pełnej wersji na końcu strony.