Ocena użytkowników:

rrod xbox 360

Czym jest RROD w XBOX 360?

RROD jest skrótem od Red Ring Of Death – nazywany jest u nas czerwonym kołem śmierci. Nazwa wzięła się od tego, że konsola XBOX 360 sygnalizuje awarię zapaleniem się trzech  czerwonych diod wokół przycisku uruchamiającego konsolę. Błąd ten najczęściej oznacz uszkodzenie któregoś z układów BGA w konsoli XBOX. W takim przypadku konieczna jest wizyta w serwisie konsol.

Skąd się bierze RROD w XBOX 360?

Jak wyżej zostało wspomniane, RROD bierze się z uszkodzenia któregoś z układów BGA w konsoli, najczęściej jest to układ odpowiadający za generowanie grafiki, nazywany GPU, niekiedy też następuje uszkodzenie procesora nazywanego CPU. Mówiąc ściślej – dochodzi do oderwania się takiego układu od płyty głównej konsoli XBOX.

Przyczyną odrywania się układów BGA od płyty głównej konsoli, jest technologia, w jakiej zostały one zamontowane. Montuje się je przy użyciu kulek, które są spoiwem łączącym układ BGA z płytą główną. Żeby lepiej to zobrazować, posłużymy się poniższą ilustracją:

xbox 360 rrod

Problem z RROD powstaje, gdy układ GPU lub CPU odrywa się od kulek, bądź odrywa się od płyty głównej razem z kulkami.

Składa się na to wiele czynników, ale do głównych należą:

  1. Wysoka temperatura pracy konsoli XBOX, która powoduje rozszerzalność cieplną, a co za tym idzie – naprężenia materiału, co z kolei sprzyja pęknięciom.

  2. Zastosowane spoiwo czyli kulki, które składają się z cyny bezołowiowej, która jest mało elastyczna oraz podatna na korozje.

  3. Sposób użytkowania konsoli, czyli narażanie jej na pracę w podwyższonej temperaturze, a także dbanie o jej konserwację, czyli regularne czyszczenie układu chłodzenia, który po pewnym czasie zapycha się kurzem.

  4. Narażanie konsoli na czynniki mechaniczne, czyli na przykład częste jej transportowanie, gdzie narażona jest na uderzenia oraz upadki.

  5. Szoki temperaturowe, gdy na przykład wracamy z konsolą z zimnego podwórza i od razu uruchamiamy ją w ciepłym pomieszczeniu, co powoduje nagłe rozkurczenie się materiału, a to z kolei sprzyja pęknięciom spoiwa.

 

RROD naparwa w XBOX 360.

Metodą na skuteczną naprawę RROD w XBOX 360 jest tak zwany reballing, czyli całkowita wymiana spoiwa łączącego układ z płytą główną konsoli XBOX. Aby dokonać takiej naprawy, należy dysponować zaawansowanym sprzętem pozwalającym w sposób kontrolowany rozgrzać płytę główna konsoli oraz układ, aż do temperatury upłynnienia spoiwa, co pozwala na jego demontaż.

reballing bga xbox 360

Układ GPU w konsoli XBOX 360 przed operacją wylutowania. Nad układem widać głowicę grzewczą stacji lutowniczej.

Następnie usuwa się za pomocą specjalnej lutownicy, taśmy miedzianej oraz odpowiednie chemii resztki starego spoiwa z układu oraz z płyty głównej konsoli. Po tej operacji następuje się do reballingu, czyli właśnie do wymiany spoiwa. Stosuje się do tego specjalną siatkę rastrową, odpowiadającą rozkładowi połączeń na układzie oraz nowe spoiwo, czyli kulki z cyny.

reballing bga xbox laptop

Czyszczenie pół lutowniczych z resztek starego spoiwa.

Kulki nanosi się przy pomocy siatki rastrowej na układ, następnie nagrzewa się układ w sposób kontrolowany do temperatury rozpływu cyny – wówczas następuje zespolenie kulek z układem. Tym sposobem mamy naniesione nowe spoiwo na układ.

reballing gpu xbox 360 serwis

Układ GPU XBOX 360 z naniesionymi nowymi kulkami (spoiwem) gotowy do wlutowania.

Ostatnim krokiem jest wlutowanie układu z powrotem do konsoli, czyli powtórzenie pierwszego kroku, lecz tym razem układ zostaje zamontowany.

Naprawa RROD w XBOX 360 w skrócie wygląda następująco:

  1. Wylutowanie układu z płyty głównej konsoli.

  2. Oczyszczenie ze starego spoiwa układu oraz płyty głównej konsoli.

  3. Naniesienie nowego spoiwa na układ.

  4. Wlutowanie układu z nowym spoiwem na płytę główną konsoli.

Jak widać powyżej, proces naprawy RROD w konsoli XBOX 360 jest skomplikowany i wymaga wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu i na pewno nie jest do przeprowadzenia w domowych warunkach przy użyciu amatorskich narzędzi.

Tak wygląda to w praktyce (film nagrany przez nasz serwis):

 

Dlaczego należy uważać na tanie oferty naprawy RROD?

Często w internecie natknąć się można na oferty naprawy RROD w bardzo atrakcyjnych cenach, często nawet za kilkadziesiąt złotych. Jenak takich napraw należy się wystrzegać, ponieważ w ogromnej większości przypadków, są one po prostu nieuczciwe.

Serwisy oferujące naprawy w takich cenach często używają bardzo amatorskich metod, czyli grzania uszkodzonego amatorskimi narzędziami (np. tania stacja HOT AIR lub nawet opalarka do drewna) w sposób niekontrolowany, czyli bez zachowania jakiejkolwiek kontroli nad odpowiednim przyrostem temperatury w czasie, często bazując na flimikach prezentujących domowe sposoby naprawy RROD.

Takie naprawy RROD pomagają często jedynie na krótki okres czasu, ponieważ w trakcie takiej naprawy dochodzi jedynie do chwilowej poprawy połączeń między układem a płytą konsoli. Niejednokrotnie zdarza się też, że naprawa RROD takimi sposobami, kończy się rozwarstwieniem układu lub płyty głównej – w takich przypadkach nic już nie jest w stanie pomóc, jedynie wymiana całej płyty głównej na nową, lecz często są to koszty zbliżające się do ceny nowej konsoli XBOX.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj