Ocena użytkowników:

 

 

 

Czym jest YLOD i RLOD w Playstation 3?

YLOD lub RLOD jest określeniem usterki występującej w konsoli Playstation 3YLOD oznacza żółtą diodę świecącą zaraz po uruchomieniu konsoli, co oznacza poważny błąd sprzętowy, najczęściej awarię procesora graficznego RSX. RLOD oznacza migającą czerwoną diodę, co również oznacza poważną usterkę sprzętową, także najprawdopodobniej związaną z awarią procesora RSX. Gdy w naszej konsoli Playstation 3 wystąpi RLOD lub YLOD, niezbędna jest wizyta w profesjonalnym serwisie konsol.

 

Czym spowodowany jest YLOD i RLOD w Playstation 3?

Usterka YLOD i RLOD występuje wskutek przerwania połączenia między układem GPU lub CPU konsoli Playstation 3 a jej płytą główną. Połączenie jest wykonane ze spoiwa – cyny, która niestety ma tendencje do korozji i szybkiego starzenia się, szczególnie w podwyższonych temperaturach, a takie panują wewnątrz konsoli Playstation 3.

Przerwanie może nastąpić za równo od strony układu jak i od strony płyty głównej.

Tak wygląda przekrój płyty głównej, połączeń i układu:

ps3 ylod

Gdy nastąpi przerwanie czyli „odklejenie” się układu od płyty lub odwrotnie, wtedy mamy do czynienia z usterką YLOD lub RLOD.

Przyczyny tej awarii mają wiele źródeł. Oto kilka najczęstszych:

  1. Stosowanie spoiwa bezołowiowego podatnego na korozje i pękanie.

  2. Praca układów w wysokich temperaturach, co sprzyja uszkodzeniom układów.

  3. Sposób używania konsoli – trzymanie jej w niewentylowanych miejscach, narażanie na wysokie temperatury, dbanie o czystość układu chłodzenia (odkurzanie).

  4. Narażanie konsoli na czynniki mechaniczne – nieodpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie przy przenoszeniu lub przewożeniu, uderzenia, upadki.

  5. Szoki temperaturowe – narażanie konsoli na nagłe zmiany temperatur. Na przykład wejście z otoczenia o niskiej temperaturze do ciepłego pomieszczenia i uruchomienie konsoli.

 

Naprawa YLOD i RLOD w Playstation 3.

Skuteczną naprawą YLOD i RLOD w konsolach Playstation 3 jest tak zwany reballing, czyli wymiana spoiwa (kulek) między płytą główną a układem. Aby dokonać takiej operacji należy dysponować specjalistycznym sprzętem – przede wszystkim stacja do lutowania BGA, która pozwoli w sposób kontrolowany rozgrzać układ, aż do upłynnienia spoiwa – wtedy możemy swobodnie zdemontować układ.

ps3 ylod

Wylut układu RSX z płyty głownej Playstation 3 (na układem widać głowicę stacji BGA).

Następnie należy usunąć resztki starego spoiwa za równo z pyty jak i układu. Do tego używa się specjalnej lutownicy z szerokim grotem, tasiemki miedzianej wsysającej resztki spoiwa oraz topnika, który ułatwia usuwanie spoiwa. Po oczyszczeniu można już dokonać reballingu, czyli naniesienia nowego spoiwa (kulek) na układ. Stosuje się do tego specjalną siatkę, która jest szablonem wyprowadzeń połączeń z układu. Siatka ta umożliwia precyzyjne umiejscowienie spoiwa (kulek) na połączeniach układu, co znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces. Taki układ z naniesionym nowym spoiwem rozgrzewa się do temperatury rozpływu cyny, po czym następuje przylutowanie się spoiwa do układu. W tym momencie mamy już układ gotowy do zamontowania na płycie konsoli.

ps3 reballing

Układ RSX z naniesionym nowym spoiwem (widok od spodu). Obok widoczne kropki – pola lutownicze na które należy układ RSX wlutować.

Montaż przeprowadza się w taki sam sposób jak demontaż, czyli nagrzewamy płytę i układ do temperatury rozpływu spoiwa, po czym następuje przylutowanie układu. Po zakończeniu procesu czekamy aż całość się wystudzi i wykonujemy testy.

Cały proces naprawy YLOD i RLOD w skrócie przedstawia się tak:

  1. Wylutowanie układu z płyty głównej konsoli.

  2. Usunięcie starego spoiwa z płyty głównej oraz z układu.

  3. Naniesienie nowego spoiwa na układ.

  4. Wlutowanie układu na płytę główną konsoli.

 

 Tak to wygląda w praktyce (film nagrany przez nasz serwis):

 

 Dlaczego należy unikać tanich ofert napraw YLOD oraz RLOD?

naprawa ps3 z użyciem opalarki

Efekt naprawy Playstation 3 w „tanim” serwisie.

Często w internecie natknąć się można na oferty naprawy YLOD i RLOD w bardzo atrakcyjnych cenach, często nawet za kilkadziesiąt złotych. Jenak takich napraw należy się wystrzegać, ponieważ w ogromnej większości przypadków, są one po prostu nieuczciwe.

Serwisy oferujące naprawy w takich cenach często używają bardzo amatorskich metod, czyli grzania uszkodzonego amatorskimi narzędziami (np. tania stacja HOT AIR lub nawet opalarka do drewna) w sposób niekontrolowany, czyli bez zachowania jakiejkolwiek kontroli nad odpowiednim przyrostem temperatury w czasie, często bazując na flimikach prezentujących domowe sposoby naprawy YLOD i RLOD.

Takie naprawy YLOD i RLOD pomagają często jedynie na krótki okres czasu, ponieważ w trakcie takiej naprawy dochodzi jedynie do chwilowej poprawy połączeń między układem a płytą konsoli. Niejednokrotnie zdarza się też, że naprawa YLOD i RLOD takimi sposobami, kończy się rozwarstwieniem układu lub płyty głównej – w takich przypadkach nic już nie jest w stanie pomóc, jedynie wymiana całej płyty głównej na nową, lecz często są to koszty zbliżające się do ceny nowej konsoli Playstation.

Więcej na temat nierzetelnych oraz nieskutecznych napraw można przeczytać w artykule:

Playstation 3 YLOD/RLOD – samodzielna naprawa. Zobacz dlaczego nie warto.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj