mega888 Kody błędów PHOENIX/AWARD, sygnały dźwiękowe. Tabela kodów błędów. | Ogólnopolski serwis laptopów Express IT

Kody błędów PHOENIX/AWARD, sygnały dźwiękowe. Tabela kodów błędów.

Ocena użytkowników:

Dźwiękowe kody błędów dla laptopów z BIOSem  Phoenix/Award.

Ilość i długość piknięć jest sekwencją będącą kodem błędu, który oznacza określony w tabeli poniżej problem lub informację.

BIOS Phoenix/Award występuje m.in. w laptopach:

  • ACER
  • ALIENWARE
  • ARISTO
  •  BENQ
  • DELL
  • COMPAL
  • FUJUTSU-SIEMENS
  • HP
  • IBM
  • LENOVO
  • MEDION
  • Packard Bell
  • SAMSUNG
  • TOSHIBA

Komunikat startowy w komputerach z biosem Phoenix AWARD.

 

Tabela kodów błędów BIOS Phoenix/Award

Dźwięk Znaczenie Opis i rozwiązanie
1 długi 2 krótkie Problem z kartą graficzną Bardzo popularny błąd dźwiękowy w laptopach oznaczający w ogromnej części przypadków jedno – uszkodzenie karty graficznej. W większości przypadków karta graficzna wlutowana jest w płytę główną laptopa i do jej wymiany konieczna będzie pomoc serwisu. W niektórych przypadkach w laptopie możliwa jest samodzielna wymiana karty gdy jest ona montowana na specjalnym złączu (najczęściej MXM).
Powtarzający się Problem z pamięcią RAM Uszkodzona bądź poluzowana pamięć RAM. Spróbuj wyjąć i ponownie włożyć pamięć RAM do gniazda, jeśli to nie pomoże, podmień pamięć na sprawną.
1 długi 3 krótkie Problem z pamięcią VRAM lub kartą graficzną Błąd najczęściej ma te same przyczyny co 1 długi 2 krótkie (opisany na początku tabeli). Rozwiązanie też jest takie samo.
Powtarzający się (syrena) Problem z procesorem (uszkodzenie lub przegrzanie) Jeśli laptop działa i wyświetla obraz to mamy do czynienia z przegrzewaniem się procesora, wtedy najczęściej wystarczy wyczyścić układ chłodzenia i nałożyć nową pastę termoprzewodzącą. Natomiast jeśli laptop nie wyświetla żadnego obrazu to najprawdopodobniej uszkodził się bądź poluzował procesor w gnieździe. Wyjmij go i włóż ponownie, jeśli nic to nie da to podmień na sprawny

Ta sekcja tabeli dotyczy laptopów na czystym Biosie Phoenix (bez Award).

Odczytywanie: beep PAUZA beep beep bepp PAUZA beep – czytamy jako 1-3-1

1-3-1 Wszystkie te błędy dotyczą problemów z obsługą pamięci RAM. Pamięć RAM może być poluzowana bądź uszkodzona. Wyjmij pamięć RAM i włóż ją ponownie. Jeśli to nie rozwiąże problemu wymień pamięć na sprawną.
4-3-1
1-3-2
1-3-3
1-3-4
1-4-1
1-4-2
1-1-2 Problem z procesorem Jeśli laptop nie wyświetla żadnego obrazu to najprawdopodobniej uszkodził się bądź poluzował procesor w gnieździe. Wyjmij go i włóż ponownie, jeśli nic to nie da to podmień na sprawny
3-3-4 Problem z pamięcią Wideo Według dokumentacji problem dotyczy awarii pamięci karty graficznej ale w praktyce najczęściej okazuje się to całkowitą awarią karty.  W większości przypadków karta graficzna wlutowana jest w płytę główną laptopa i do jej wymiany konieczna będzie pomoc serwisu. W niektórych przypadkach w laptopie możliwa jest samodzielna wymiana karty gdy jest ona montowana na specjalnym złączu (najczęściej MXM).
3-4-1 Problem z inicjalizacją karty graficznej. Z dużym prawdopodobieństwem uszkodzona karta graficzna. Rozwiązanie identyczne jak w tabeli powyżej.
3-2-4 Problem z klawiaturą. Najczęściej wynika to z powodu niewłaściwej pracy klawiatury lub jej całkowitego uszkodzenia a czasami przyczyna jest tak absurdalna jak wypięcie się klawiatury z płyty głównej. Sprawdź poprawność podłączenia klawiatury do płyty głównej laptopa, jeśli jest podpięta poprawnie i problem występuje nadal, podmień klawiaturę na sprawną. Jeśli usterka nadal nie ustąpiła – problem leży w kontrolerze klawiatury i konieczna będzie pomoc serwisu.
3-3-2 Błąd konfiguracjo CMOS Jeśli komputer wyświetla obraz a występuje ten błąd to prawdopodobnie związany jest on z rozładowaną bateryjką podtrzymującą ustawienia BIOS, wystarczy ją wtedy wymienić na nową i zapisać ustawienia.
1-1-4 Błąd sumy kontrolnej pamięci ROM BIOS. Jeśli komputer wyświetla obraz a występuje ten błąd to prawdopodobnie związany jest on z rozładowaną bateryjką podtrzymującą ustawienia BIOS, wystarczy ją wtedy wymienić na nową i zapisać ustawienia. Natomiast jeśli laptop nie wyświetla obrazu prawdopodobnie uszkodzony jest wsad BIOS. Wtedy konieczne będzie zaprogramowanie kości za pomocą programatora. Przyda się wtedy pomoc serwisu laptopów.
Robert Dubina- serwisant laptopów

Przez wiele lat główny technik i wdrożeniowiec wielu nowatorskich rozwiązań w Serwisie Laptopów Express IT. Autor wielu artykułów i filmów o tematyce serwisowania laptopów. Pasjonat i w sporej części samouk ale też certyfikowany technik montażu układów scalonych w obudowie BGA. Człowiek orkiestra - naprawia, pomaga, pisze, nagrywa - to dzięki niemu tysiące zainteresowanych osób poznało przyczyny i rozwiązania swoich problemów z laptopami.

Share
Opublikowane przez
Robert Dubina- serwisant laptopów

Recent Posts

Lenovo IdeaPad 3 15IIL05 – uszkodzona pamięć RAM wlutowana

Brak obrazu w laptopach serii Lenovo IdeaPad  Zauważyliśmy, że we wszystkich modelach serii IdeaPad i…

2 tygodnie temu

Brak obrazu na HDMI – usterka wewnątrz gniazda

Usterka gniazda HDMI  w laptopach - Brak obrazu na monitorze zewnętrznym W laptopach które często…

2 tygodnie temu

Naprawa wyrwanego gniazda baterii w laptopie Asus GL704

Wyrwane gniazdo baterii - na przykładzie laptopa Asus GL704 W laptopach marki Asus bardzo często…

2 tygodnie temu

Wymiana taśmy matrycy w laptopie Acer AN515-55 – 144Hz FHD EDP 15,6″

Jakie objawy mogą wskazywać na uszkodzoną taśmę matrycy w laptopie?  Podczas poruszania klapą matrycy znika…

2 tygodnie temu

Wymiana klawiatury zgrzewanej w laptopie ASUS VivoBook 15

W artykule, pokażemy jak wygląda poprawna wymiana klawiatury zgrzewanej w laptopie marki Asus VivoBook 15.…

2 tygodnie temu

Masowy problem w Lenovo Legion! Uszkodzony układ KBC i gniazdo zasilania – Naprawa i omówienie

Co to za masowy problem? Bardzo często w ostatnim czasie naprawiamy laptopy gamingowe Lenovo Legion,…

2 tygodnie temu

Czytasz stronę w wersji AMP. Link do pełnej wersji na końcu strony.