Ocena użytkowników:

Witam! Dziś przybliżę temat wyszukiwania sterowników do urządzeń, które w menadżerze urządzeń widnieją pod żółtym znakiem zapytania.

menadżer urządzeń

Menadżer urządzeń pokazuje błąd lub brak sterownika

Niekiedy po prostu nie jesteśmy w stanie zidentyfikować o jakie konkretnie urządzenie chodzi. Ale na szczęście każde z nich zgłasza w menadżerze coś takiego jak „Identyfikator wystąpienia urządzenia” bądź „Identyfikator sprzętu„. Właśnie dzięki tym identyfikatorom będzie nam dużo łatwiej szukać sterowników.

Oczywiście istnieją programy, które automatycznie wyszukują sterowniki, choćby Driver Genius PRO, lecz są to programy płatne i nie zawsze (niekiedy nie wykrywają nawet połowy sterowników!) rozwiązują problem, a szkoda by wydawać pieniędzy na coś, czego do końca nie jesteśmy pewni. Najlepiej liczyć na siebie i na Google :)

Opiszę krok po kroku metodę wyszukiwania sterowników własnoręcznie. Posłużę się moim przykładem, kiedy to szukałem sterowników do urządzenia, które u mnie widnieje jako „Audio Device on High Definition Bus” . Oczywiście u każdego urządzenie może nazywać się inaczej, może być wykrywane nawet jako „Nieznane urządzenie”, lecz metoda wyszukiwania sterowników w każdym przypadku jest taka sama. No więc:

Rzeczy niezbędne:

  • Google
  • Odrobinę cierpliwości ;)

Jak znaleźć sterowniki?

Wejdź do menadżera urządzeń i wybierz opcję Właściwości przy urządzeniu interesującym Cię urządzeniu:

nieznane urządzenie

Następnie w w nowo otwartym oknie wybierz zakładkę Szczegóły. Widać tutaj Identyfikator wystąpienia urządzenia, który będzie nam pomocny przy szukaniu sterowników, choć nie zawsze – zależy to od tego, jakie pytania zadają ludzie na forach (bo głównie na forach można znaleźć namiary na odpowiednie sterowniki):

identyfikator urządzenia

Niektórzy wklejają tą właśnie wartość inni zaś wklejają Identyfikator sprzętu, który też możemy wyświetlić wybierając go z rozwijanego menu:

identyfikator wystęapienia

Identyfikator sprzętu:

hardware identificator

Wybieramy któryś z identyfikatorów – najlepiej spróbować z każdym z nich (Identyfikator wystąpienia urządzenia i Identyfikator sprzętu) i sprawdzić w przypadku którego Google będzie bardziej pomocne.

Kopiujemy wybrany identyfikator, ale nie ma tutaj opcji kopiuj w menu kontekstowym, więc musimy posłużyć się skrótem klawiszowym CTRL+C.

Wklejamy go w Google i orientujemy się między wynikami. Oczywiście tutaj każdy musi się zdać na swoje umiejętności poszukiwania. Przykładowo ja znalazłem odpowiedź na moje zapytanie „HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1002&DEV_AA01&SUBSYS_00AA0100&REV_1001” na 4 pozycji w Googlach (Wątek na forum PC Format) i jak widać przed znalezieniem jej, przejrzałem jeszcze 3 pierwsze wyniki, w których odpowiedzi nie znalazłem – tak więc wymaga to trochę cierpliwości :)

 

Poszukiwania…

google szukaj

W końcu właściwa odpowiedź :)

Właściwa Odpowiedź

 

Oprócz Googli, polecam też zajrzeć na stronę wikidrivers.com.

Jest to baza sterowników które możemy znaleźć właśnie poprzez identyfikatory wystąpienia lub sprzętu. Strona opiera się na mechanizmie Wiki, czyli działa tak jak Wikipedia – po prostu wklejamy w wyszukiwarkę dany identyfikator i jeśli znajduje się on w bazie, to zostanie wyświetlony link do podstrony opisującej szczegółowo dla jakiego sprzętu jest dany sterownik, wszystkie jego poprzednie wersje łącznie z aktualną oraz klika link do źródła z którego możemy go pobrać.

No więc kontynuujmy.

Ściągamy właściwe sterowniki. W moim przypadku okazało się że potrzebuję sterowników do do wyjścia HDMI na mojej karcie graficznej ATI Radeon 4850.

Ściągnąłem sterowniki i odpaliłem instalator. Początkowo dekompresuje on pliki na dysk C: a potem kontynuuje instalacje, lecz ja instalację anulowałem. Wolę zainstalować ręcznie sterowniki z menadżera urządzeń bez tego całego softu od ATI, który i tak nie jest mi potrzebny.

Rozpakowywanie sterowników:
ATI Catalyst

Wam też polecam instalować sterowniki bezpośrednio z menadżera urządzeń, no chyba że nie ma takiej możliwości, wtedy zostańmy przy instalatorze producenta. Jeśli jest to nawet plik setup.exe czy inny z końcówką *.exe, polecam sprawdzić czy nie da się go wypakować, aby dostać się bezpośrednio do plików sterownika, czyli plików *.inf (z końcówką inf – zobacz na obrazku poniżej).

Tak wyglądają bezpośrednie pliki sterowników wraz z plikiem inf:
pliki sterownika

Jak już ruszyłem temat instalacji z menadżera urządzeń, wypadało by go zakończyć :)

Wskazujemy interesujące nas urządzenie. I wybieramy jego właściwości lub po prostu klikamy na nie dwukrotnie. Ukaże się okienko właściwości. Klikamy na Zainstaluj ponownie sterownik…


driver setup
Otworzy się nowe okienko kreatora aktualizacji sprzętu. Kreator pyta nas czy chcemy, aby automatycznie wyszukał sterowniki w internecie – możemy spróbować, ale mamy małe szanse, że je znajdziemy. Więc wybieramy opcję Nie, nie tym razem i klikamy Dalej:
aktualizacja sterowników
Jako że chcemy wskazać gdzie znajdują się sterowniki, w tym okienku wybieramy opcję Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji (zaawansowane) i klikamy Dalej:
Lokalizacja sterowników
Zaznaczamy opcje tak jak widać na obrazku poniżej i wskazujemy folder w którym znajdują się sterowniki.
UWAGA! Folder musi zawierać pliki *.inf – czyli muszą być to bezpośrednio pliki sterownika, bez żadnego instalatora – w przeciwnym wypadku przycisk OK będzie nieaktywny i nie będziemy mogli kontynuować instalacji.
Wskazujemy folder ze sterownikami:
wskaż lokalizację

Zaznaczamy tak jak na obrazku i klikamy Dalej:


przeglądarka

No i wszystko pięknie – sterowniki się instalują:
postęp instalacji
No i zrobione:
installation complete

 

I tym oto sposobem znaleźliśmy upragnione sterowniki, a także zainstalowaliśmy je bez instalowania zbędnego oprogramowania dołączanego przez producenta.

Oczywiście nie mówię, że owe oprogramowanie jest złe (choć w niektórych przypadkach na prawdę więcej szkodzi niż pomaga), ale ja osobiście nie lubię zaśmiecać systemu, dlatego prawie zawsze staram się instalować sterowniki z poziomu menadżera urządzeń.

Jedynie gdy nie ma takiej możliwości, bądź instalator zawiera jakiś ciekawe oprogramowanie do zarządzania danym urządzeniem – wtedy decyduję się na instalację bezpośrednio z instalatora.

 

BONUS – manipilacja parametrem [ControlFlags]

Jako bonus dodam sposób na oszukanie co niektórych sterowników, który niedawno okryłem. Dla średnio zaawansowanych użytkowników.

Jeśli przewróciłeś już do góry nogami cały internet i nie znalazłeś sterowników spróbuj opisanego tutaj triku.

Okazuje się że niektóre sterowniki do danej rodziny urządzeń, są dla nich uniwersalne, jednak producent nie zawsze uwzględnia wszystkie urządzenia w danym sterowniku, bądź po prostu znalazłeś starszą wersję sterownika, która akurat Twojego urządzenia nie uwzględnia.

Sposób ten akurat zastosowałem instalując kiedyś kartę dźwiękową na laptopie HP Pavilion DV6000, lecz niestety nie mam teraz jak wykonać screenów z przebiegu instalacji, dlatego posłużę się przykładowym plikiem *.inf ze sterowników ATI aby przybliżyć o co chodzi.

No więc do rzeczy. Otwierasz plik *.inf danego sterownika.

Widzimy tutaj zaznaczone na niebiesko linijki, w których znajdują się dane na temat tego, dla jakich identyfikatorów wystąpienia i urządzeń ma być dany sterownik wykrywany.

Chodzi o to, aby po prostu wkleić tutaj identyfikator wystąpienia lub identyfikator sprzętu dla naszego urządzenia, ale pamiętaj że w Twoim przypadku plik może wyglądać nieco inaczej – to co będziemy musieli wkleić, zależy od tego jak skonstruowany jest Twój *.inf . Przeważnie dane te znajdziesz oznaczone tagiem [ControlFlags].

 

[ControlFlags]
Skopiuj jedną linijkę, a na zaznaczone miejsce wklej identyfikator wystąpienia lub sprzętu:

modyfikacja sterowników

 

Zapisujemy plik i próbujemy ponownie zainstalować sterownik. Nie gwarantuję, że ten sposób jest niezawodny i zadziała za każdym razem i czy w ogóle zadziała. Raczej traktujcie to jako ciekawostkę a nie poradę.

Mam nadzieję, że poradnik się przydał :)

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj