Jak zrobić partycje. Czyli jak ją założyć i podzielić na nowym dysku twardym.

Jesteś tutaj:>>Jak zrobić partycje. Czyli jak ją założyć i podzielić na nowym dysku twardym.

Jak zrobić partycje. Czyli jak ją założyć i podzielić na nowym dysku twardym.

Ten wpis posiada: 15 komentarzy
Ocena użytkowników:
[Głosów:140    Średnia:4.9/5]

jak zrobic partycjeKupujesz dysk nowiutki dysk twardy aby dodać kilkadziesiąt, lub nawet kilkaset gigabajtów do swojego komputera, myślisz sobie – niech go tylko zainstaluję i będzie super. No właśnie. Podłączasz dysk, wchodzisz w “Mój Komputer” aby zobaczyć swoje cenne gigabajty a tu co? Nie ma :(

Spokojnie, dysk jest dobry. To czego mu brakuje to partycje, czyli jakiś system plików w jakim będą na nim zapisywane dane. Wystarczy zrobic partycje i już będziemy na nowiutkim dyski mogli zapisywać, kopiować, przenosić, kasować – czego dusza zapragnie :)

Choć dla zaawansowanych użytkowników to rzecz banalna, jednak dla średnio zaawansowanych nie zawsze jest to takie proste. Za pomocą tego poradnika każdy na pewno sobie z tym poradzi, Ty też.

Nie będzie nam wcale potrzebne żadne specjalistyczne oprogramowanie typu Partition Magic lub jakieś inne menadżery dysków. Wszystkie narzędzia niezbędne do założenia partycji posiada system Windows. No więc do rzeczy.

Jak zrobić partycje.

Posłużmy się menadżerem dysków wbudowanym w Windows. Aby do niego dotrzeć klikamy kolejno:

MENU Start >> Panel Sterowania >> Narzędzia administracyjne >> Zarządzanie komputerem >> Magazyn >> Zarządzanie dyskami (lokalny).

Otworzy nam się okienko menadżera dysków w którym będziemy widzieć nasz nowy dysk twardy jako niezainicjowany, klikamy więc na niego prawym przyciskiem myszy  wybieramy ZAINICJUJ:

jak zrobic partycje

Pojawi się okienko inicjowania dysku, klikamy OK:

zrobic partycje

Po pomyślnym zainicjowaniu dysku możemy przejść do tworzenia partycji. Klikamy więc na zainicjowanym dysku (na polu z czarnym obramowaniem), prawym przyciskiem myszy i wybieramy NOWA PARTYCJA:

jak zrobic dysk

Uruchomi się wtedy KREATOR NOWYCH PARTYCJI. W nowo otwartym okienku klikamy DALEJ:

jak zrobic partycje

W następnym okienku mamy do wyboru jaki rodzaj partycji chcemy utworzyć. Polecam stworzyć partycję rozszerzoną, ponieważ można ja podzielić na dowolną ilość części:

jak zrobic partycje

Następnie będziemy musieli wybrać ile megabajtów chcemy przeznaczyć na partycję rozszerzoną. Najlepiej wybrać całość, ponieważ właściwe dzielenie i tak nastąpi później – teraz budujemy miejsce do podziału:

jak zrobić partycję

Po wpisaniu wielkości partycji rozszerzonej klikamy DALEJ, ukaże się okienko kończące kreatora, klikamy w nim ZAKOŃCZ.

Teraz mamy w menadżerze dysków taki oto widok:

dysk logiczny

Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy NOWY DYSK LOGICZNY. Otworzy się kreator, klikamy DALEJ.

Właśnie w tym momencie tworząc dyski logiczne, tworzymy dyski które będą widoczne w “Moim komputerze“.

Tak więc w okienku kreatora też nie pozostaje nam do wyboru nic innego jak DYSK LOGICZNY, po czym klikamy DALEJ:

robienie partycji

Podobnie jak wcześniej, tutaj też podajemy rozmiar, jednak tutaj już dzielimy “kawałki” dyski na właściwe rozmiary. Jeśli chcemy mieć tylko jeden dysk wybieramy wszystkie dostępne megabajty, jeśli jednak chcemy mieć ich więcej, dzielimy sobie dostępną przestrzeń wedle upodobań.

Ja dla przykładu wybrałem około połowę z tego:

jak-zrobic

Klikamy DALEJ. W następnym okienku mamy do wyboru literę dysku jaką chcemy przypisać. Nie ma większego znaczenia co wybierzemy, po prostu wybierzmy tą, która nam najbardziej odpowiada. Klikamy DALEJ.

Pojawia się nowe okienko z bardziej zaawansowanymi opcjami do wyboru, możemy nadać nazwę nowemu dyskowi (u mnie Filmy), a resztę opcji po prostu polecam zaznaczyć tak jak widać na obrazku:

jak zrobić partycję

Klikamy DALEJ, po czym pojawi się okienko kończące kreatora, klikamy więc ZAKOŃCZ.

Po zakończeniu w okienku menadżera dysków zastaniemy taki oto widok:

jak zrobic partycje

No i tym sposobem na nowym dysku utworzyliśmy partycję, która jest już widoczna i gotowa do użytku. Widać też w zielonej ramce prostokąt “Wolne miejsce”. Możemy na nim stworzyć kolejny dysk logiczny dokładnie tak samo jak stworzyliśmy pierwszy.

Teraz możemy w pełni cieszyć się nowiutkim dyskiem i naszymi cennymi gigabajtami :)

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
2017-04-02T08:53:09+00:00

About the Author:

Przez wiele lat główny technik i wdrożeniowiec wielu nowatorskich rozwiązań w Serwisie Laptopów Express IT. Autor wielu artykułów i filmów o tematyce serwisowania laptopów. Pasjonat i w sporej części samouk ale też certyfikowany technik montażu układów scalonych w obudowie BGA. Człowiek orkiestra – naprawia, pomaga, pisze, nagrywa – to dzięki niemu tysiące zainteresowanych osób poznało przyczyny i rozwiązania swoich problemów z laptopami.

15 Komentarze w "Jak zrobić partycje. Czyli jak ją założyć i podzielić na nowym dysku twardym."

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | brak
wpDiscuz