Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3 – bazowe informacje

Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3

Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3

 • Używana w laptopach: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na indywidualne role realizowane przez dany element. Patrząc na niego łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne położenie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3

Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, często powtarzającej się (z reguły usterka fabryczna) usterki – stworzono już dużo wydajnych i trwałych sposobów usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu przedstawiane nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i ukazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym w momencie gdy jakiekolwiek próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej jednak nie można wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się przypadki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest naturalnie przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania bądź kwota jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Lecz w sporej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (jednak nie w każdym przypadku). Niemniej jednak powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – ta sama awaria może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna MBX-237 A1846534A Sony Vaio VPC-SB3

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj