Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC – niezbędne informacje

Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC

Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC

 • Dla notebooków: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany element. Dzięki niemu łatwiej zrozumiemy które części odpowiadają np. za kontrolę portów USB, realizowanie kontroli dysków twardych jak i również wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – faktycznie fizyczne rozlokowanie konkretnych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC

Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często występującej (w większości wypadków usterka fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo wydajnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w jakim rejonie dopłynie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od toku tego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu przedstawiane filmy są realizowane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym za moment) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelkie próby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele tańsze. Chociaż nie można wyprzeć się, iż są przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne jako że zdarzają się awarie, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo jest nie do wskrzeszenia lub całkowity koszt jej naprawy sporo przewyższa cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w licznej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednakże nie zawsze). Aczkolwiek trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – ta sama wada może ukazać się ponownie w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, niemniej jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna MBX-225 M980 1P-009CJ00-8011 Sony Vaio VPC-EC

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj