Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB – niezbędne informacje

Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB

Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB

 • Dla notebooków: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na indywidualne role realizowane przez dany element. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – faktycznie fizyczne położenie danych komponentów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB

Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB – naprawa

Naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w razie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – zredagowano już dużo efektywnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB – przykłady napraw

Wszelkie niżej przedstawiane filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelakie próby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nierzadko zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele tańsze. Jednakże nie można wyprzeć się, iż są przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają usterki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się na tyle, że albo jest nie do uratowania lub kwota jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nowej płyty – to logiczne. Jednakże w sporej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż zaletą tego rodzaju rozwiązania jest w szczególności cena (chociaż nie zawsze). Mimo to powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama wada może dać o sobie znać w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna MBX-224 M960 1P-009CJ01-8011 REV 1.1 Sony Vaio VPC-EB

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj