Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW – niezbędne informacje

Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW

Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW

 • Przeznaczona do laptopów: Sony VAIO
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na indywidualne role spełniane przez dany moduł. Za jego pośrednictwem łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę portów USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW

Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzalnej (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już mnóstwo efektywnych i trwałych sposobów usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek jest niezależny od typu płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW – przykłady napraw

Wszelkie u dołu przedstawiane nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym za moment) jest krokiem skrajnym kiedy wszelakie sposoby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej jednak nie można wyprzeć się, iż występują naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają awarie, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do wskrzeszenia tudzież wysokość kosztów jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w ogromnej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednak nie zawsze). Niemniej jednak trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna MBX-189 Main Board M764 A1734501B Sony Vaio VGN-FW

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj