Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ – podstawowe informacje

Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ

Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego pomocy łatwiej zrozumiemy które części odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – faktycznie fizyczne umieszczenie konkretnych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ

Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ – naprawa

Naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzalnej (w większości wypadków usterka fabryczna) usterki – opisano już sporo wydajnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w którym miejscu wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu przedstawiane materiały są nagrywane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek sposoby naprawy zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Chociaż nie sposób zanegować, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają przypadki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do wskrzeszenia tudzież kwota jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego rozwiązania problemu jest w szczególności cena (jednakże nie zawsze). Jednakże trzeba uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna MBX-170 A1289491A Sony Vaio VGN-SZ

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj