Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA – bazowe informacje

Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA

Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA

 • Stosowana w notebookach: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany element. Dzięki niemu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które części odpowiadają np. za osbługę portów USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych jak i również wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – faktycznie fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA

Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA – naprawa

Naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo wydajnych i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od typu płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde osobne zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne filmy są nagrywane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie próby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele tańsze. Choć nie sposób zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się usterki, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania tudzież wysokość kosztów jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Lecz w sporej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą takiego typu rozwiązania jest głównie cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Niemniej jednak powinno się rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna MBX-162 MS51 1P-0066100-8012 REV 1.2 Sony Vaio VGN-LA

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj