Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE – bazowe informacje

Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE

Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE

 • Stosowana w notebookach: Sony VAIO
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na indywidualne role realizowane przez dany element. Patrząc na niego dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB, kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE

Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w razie samorzutnej, często powtarzającej się (zazwyczaj przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już sporo efektywnych i trwałych procedur naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od toku takiego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE – przykłady napraw

Wszelkie u dołu pokazywane nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelkie sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Choć nie można wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne jako że zdarzają się awarie, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku zakup nowej jest naturalnie sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna lub koszt jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w licznej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem takiego rozwiązania problemu jest głównie cena (jednakże nie zawsze). Jednakże powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna MBX-149 A1175826A Sony Vaio VGN-FE

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj