Ocena użytkowników:

Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW – podstawowe informacje

Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW

Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW

 • Używana w laptopach: Sony VAIO
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego pomocy dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – naprawdę fizyczne położenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW

Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w razie samorzutnej, często powtarzającej się (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już sporo wydajnych i trwałych sposobów naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w którym miejscu dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW – przykłady napraw

Wszelkie niżej pokazywane materiały są nagrywane w w naszym serwisie i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za moment) jest krokiem radykalnym podczas gdy jakiekolwiek próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele tańsze. Choć nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne ponieważ zdarzają się usterki, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia lub koszt jej naprawy sporo przewyższa cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w licznej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania jest głównie cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Aczkolwiek powinno się uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama wada może ukazać się ponownie w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, komputer spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna A1747079A MBX-217 M851 REV 1.0 Sony Vaio VGN-NW

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj