Ocena użytkowników:

Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW – podstawowe informacje

Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW

Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW

 • Przeznaczona do laptopów: Sony VAIO
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany moduł. Dzięki niemu łatwiej zrozumiemy które części odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW

Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (na ogół usterka fabryczna) usterki – opisano już sporo wydajnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tego typu usterek w ogóle nie zależy od typu płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od toku takiego incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW – przykłady napraw

Wszelkie niżej pokazywane nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek próby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to częstokroć zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Niemniej jednak nie można wyprzeć się, iż zdarzają się przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają przypadki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas zakup nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nie do wskrzeszenia bądź kwota jej naprawy sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż atutem takiego rozwiązania jest głównie cena (aczkolwiek nie zawsze). Mimo to trzeba uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna A1563298A M782 MBX-194 Sony Vaio VGN-AW

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj